Сите трансфери во Првата македонска фудбалска лига во зимскиот преоден рок

Навидум мирен преоден рок, но бројноста на трансферите ко кажува спротивното.

Во пресред на продолжението на сезоната се засилуваа сите, и оние кои ќе атакуваат на врвот и оние кои ќе бркаат опстанок.

Есенскиот шампион Турново преферираше домашни фудбалери, додека Вардар привлече неколку поранешни репрезентативци и неколу странци и направи промена на тренерскто место.

Ова се сите трансфери во изминатиот зимски преоден рок:

ХОРИЗОНТ ТУРНОВО
ДОЈДОА: Дејан Цветаноски (Напредок), Цветан Чурлинов (Агиниакос- Грција), Георги Какалов (Ботев Враца), Даниел Ковачев (Тиверија) Дарко Ристевски (?).

ЗАМИНАА: Дејан Блажевски (Хазар Ланкаран - Азербејџан).

ВАРДАР
ДОЈДОА: Сергеј Васиљевич Андреев (тренер), Филип Ивановски (Астана, Казахстан), Илчо Наумоски (Баку - Азербејџан), Александар Трниниќ (Дебрецен, Унгарија), Анеј Ловречич (Васлуи, Романија).

ЗАМИНАА: Благоја Милевски (тренер), Хорхе Хименез Атуњедо (Реус Депортиу, Шпанија), Един Адемовиќ (?), Ацо Стојков (Ботошани - Романија), Александар Петровиќ (?). 

ПЕЛИСТЕР
ДОЈДОА: Кирил Динчев (Литекс, Бугарија), Миле Петковски (?), Благојче Марковски (Еуромилк).

ЗАМИНАА: Томе Китановски (Универзитатеа Крајова, Романија), Стенио Жуниор (Шкендија), Марјан Алтипармаковски (Панилиакос, Грција), Кирил Георгиев (Бугарија), Сашко Дуков (Напредок). 

РАБОТНИЧКИ
ДОЈДОА: Баже Илијоски (Гифу, Јапонија), Петар Баснарков (Дрита), Штефан Вујчиќ (Интер Запрешиќ - Хрватска), Петар Петров (Витоша Бистрица - Бугарија), Божидар Стојчев (Локо Пловдив - Бугарија). 

ЗАМИНАА: Мухамед Усеини (Шкендија), Демир Имери (Шкендија), Филип Дурански (Силекс), Крсте Велкоски (Сараево - БиХ), Златко Зечевиќ (ОФК Београд - Србија). 

МЕТАЛУРГ
ДОЈДОА: Ѓорѓе Џонов (Миравци), Дарко Илиоски (11 Октомври).

ЗАМИНАА: Мартин Шишков (Брегалница).

РЕНОВА

ДОЈДОА: Фљамур Таири (Гостивар), Џихан Сефери (Гостивар), Бетим Адили (Дрита).

ЗАМИНАА: Суат Зендели (Шкупи), Сашко Ристов (Брегалница), Ерсен Сали (Партизани, Албанија).

ЕУРОМИЛК
ДОЈДОА: Христијан Димоски (Напредок), Антонио Каланоски (Напредок), Филип Глигоров (Саморин - Словачка), Абдулау Џелил (?).

ЗАМИНАА: Благојче Маркоски (Пелистер).

ШКЕНДИЈА

ДОЈДОА: Јордан Милиев (Левски Софија), Нури Мустафи (Љунгскиле, Шведска), Астрит Фазлиу (Феирзај, Косово), Мухамед Усеини (Работнички), Демир Имери (Работнички), Бојан Вручина (Капошвар, Унгарија), Стенио Жуниор (Пелистер), Елвир Нуриши (Пула Истра - Хрватска), Менсур Куртиши (Тобол - Казахстан).

ЗАМИНАА: Ндерим Неџипи (Партизани - Албанија), Неби Мустафи (?), Горан Мазнов (?), Ардијан Нухиу (Шкупи), Бурхан Емурлаху (Зајас), Нуриман Исмаили (Зајас), Муарем Бајрами (Шкупи), Шаќир Реџепи (?), Бурхан Алиу (?), 

БРЕГАЛНИЦА

ДОЈДОА: Али Ѓунеш (тренер), Сашко Ристов (Ренова), Ристе Маркоски (Напредок), Ангел Нацев (Мексико), Мартин Шишков (Металург), Иван Митров (Егиниакос - Грција).

ЗАМИНАА: Добринко Илиевски (тренер), Дарко Божинов (Силекс), Дончо Аргировски (?), Симеон Христов (Тетекс), Владимир Шопов (Бугарија). 

МАКЕДОНИЈА ЃП
ДОЈДОА: Перица Василевски (Аполонија - Албанија), Колевски (?), Трајковски (Металург), Никола Трипуновски (Мјанмар), Анит Сенгулер (Касимпаша), Томески (Борец), Антонио Ивановиќ (?)

ЗАМИНАА: Тони Џангаровски (Мјанмар), Горан Секуловски (?), Ѓорѓи Маневски (?)

НАПРЕДОК
ДОЈДОА: Благојче Коњарски (Новаци), Томе Речкоски (11 Октомври), Сашко Дуков (Пелистер), Роберт Стојковски (11 Октомври).

ЗАМИНАА: Горазд Михајлов (тренер), Христијан Димоски (Еуромилк Г.Л.), Ѓорѓе Кркељиќ (?), Марко Раичевиќ (?), Тони Вељаноски (Царев Двор), Игор Клечкаровски (Царев Двор), Антонио Каланоски (Еуромилк), Дејан Цветаноски (Хоризонт Т), Ристе Маркоски (Брегалница), Влатко Петрески (Победа), Валентин Колески (Победа), Борјан Ристовски (Вардар). 

ГОСТИВАР
ДОЈДОА: Менга (Врапчиште), Зеадини (Дрита), Петрески (Победа Ј.), Ристовски (Напредок), Ташков (Врапчиште), Зејдан Алили (Зајас), Биљали Лутви (Швајцарија)

ЗАМИНАА: Хоџиќ (?), Зердески (Напредок), Таири (Ренова), Сефери (Ренова), Јусуфи (?), Челик (Врапчиште), Хашини (?), Маријан (?), Џеладини (?).


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top