Скот Морисон ја посети Австралиската војска во Ирак

Скот Морисон ги посети австралиските трупи стационирани во Ирак за Божик во тајно патување до Блискиот Исток..

Премиерот на Австралија се состана со 800 војници во Ирак за да им се заблагодари за нивната служба пред празниците. Австралиските сили ги обучуваат ирачките војници за борба против Исламската држава.

Тој, исто така, требаше да го посети и Авганистан, но патувањето мораше да се откаже поради безбедносни причини.

"„Разбирам дека е жртва - разбирам дека е голема работа да бидете далеку од вашето семејство во ова време од годината - и затоа решив да дојдам само за да ви кажам благодарам“, има рече тој на војниците во Воениот комплекс Таџи северно од Багдад.

„Во име на моето семејство, на вас и на вашите семејства, сакам да ви кажам многу благодарам за вашата услуга“, им рече Морисон на вајониците..

„Но, исто така, сакам да ви се заблагодарам како премиер, како лидер на владата, како член на австралискиот парламент, во име на целата наша нација. За многумина тоа ќе биде нивниот прв Божиќ далеку од семејството на ротација. За некои тоа е нешто што го направиле многу, многу пати и тие имаат свои посебни традиции дека тие биле во можност да ги одработат со своите семејства и нивните деца да се да се одибат и да ги направат Новогодишните и Божиќните празници посебно време во годината.“ рече Морисон.

„Но, ние им посакуваме добро и им се заблагодаруваме за она што го прават, особено во ова време од годината. Ве молиме запаметете ги нашите мажи и жени во странство.“ додаде за крај премиерот на Австралијаز

Извор: The Australian


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top