СОДАТА И ВОДАТА ПРАВАТ ЧУДА: КОГА ЌЕ ВИДИТЕ КАКВА МОЌ ИМААТ, СЕКОГАШ ЌЕ ГИ КОРИСТИТЕ!

Сода бикарбона е моќна состојка со повеќе намени – таа често се користи како кревање на тестото, но таа може да се користи и за чистење и лекување на разни болести и состојби..

Многу луѓе го користат сода бикарбона за лекување на настинка, грип и дури и рак, а нејзината способност да апсорбира мириси ја прави одличен дезодоранс.

Оваа едноставна состојка може да ви помогне при лекувањето на варење, надуеност и други дигестивни проблеми, а нејзините својства ја држат кожата да биде здрава.

Таа може да ги спречи бубрежните камења и инфекциите на мочниот меур. Пиењето чаша вода со една лажичка сода бикарбона може да се ублажи болката во мускулите после напорен тренингот, а состојката исто така може со леснотија да ги уништи габите на ноктите.

Како да ја подготвуваме?

Со цел да се спречат и лекуваат габичните инфекции на ноктите, едноставно ставете сода бикарбона на четка за заби и ја нанесете на прстите.

Можете исто така да се обиде овој метод – додадете 3 лажици сода бикарбона, 1 лажичка сол, неколку листови нане во чаша со вода, а потоа потопете ги нозете и ги држите ги смесата во текот на 20 минути за олеснување на инфекцијата.

Ладна од “антиката” против металоиди

Во ладна вода растворете лажичка сода и пијте. Не се препорачува да се користи повеќе од еднаш на ден. И секојдневно користење на овој лек не е високо препорачливо.

За да спречите организмот да стане премногу алкален, пијте по ½ лажичка сода бикарбона во 1 чаша вода по секое главно јадење.

Сода бикарбонат треба да се зема во умерени и мали количини. Редовното нејзино консумирање докажува дека ги поддржува општите функции на организмот, преку регулирање на природните рН нивоа на крвта, со што ги намалува нивоата на киселината.

Распуштањето на сода бикарбона во вода е еден од најстарите лековити лекови во светот. Ова е ефикасен начин да се заштити телото од неколку болести.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top