Соопштение до јавноста на извршителот на СМК-А, Горан Котев

Соопштение до јавноста..

Мешањето на државните власти во обидот за разрешување на градоначалници во општината Витлиси, градоначалничката Емилија Стерјова покрена некои сериозни прашања за поранешниот извршен директор и донесе сериозни обвинувања за корупциски крунизам во рамките на АЛП (Australian Labor Party).

22 годишната Стерјова, најмладиот градоначалник во Австралија, беше мета на нејзините поранешни раководители на Лабуристичката партија, откако таа имаше задача да го отстрани поранешниот комесар на полицијата на Викторија, Симон Оверланд, како извршен директор од Советот на Витлси.

Заслепен од наводите за корупција во неговата улога во Витлси, Оверленд постојано го поткреваше гневот на избраните службеници кои често тврдеа дека неговиот интерес лежи на друго место за време на неговиот мандат како извршен директор.

На евентуалното разрешување на поранешниот извршен директор му претходеа обвинувања од неговите лабуристички сопартијци, за наводна неспособност на избраниот совет на Витлси.

Во обид да се дискредитира градоначалничката Стерјова, АЛП редовно подхрануваше карактерски атентат и дезинформации за 22 годишната градоначалничка во Австралиските медиуми.

Наводите за малтретирање и закани беа изнесени од самата градоначалничка минатата недела во емотивно обраќање до коморите каде градоначалничката Стерјова отворено зборуваше за заплашување, вознемирување, малтретирање и закани од други советници со позната партиска лојалност.

Градоначалничката Стерјова, исто така, беше подложена на лична кампања на силување и смртни закани од познат, самопрогласен фашист и неонацист, заснована врз нејзиниот етнички идентитет и пол. Понатамошни обвинувања се појавија од истото самопрогласено нео-нацистичко друштво на неодамнешната дисциплинска седница на советот за Стерјова, кое и беше добро познато на полицијата, но му беше дозволено да остане и покрај тоа што резултираше во прекршување на АВО.

Средбата беше повикана да ја дисциплинира Стерјова за?.... играње оро со Македонско знаме на приватна функција каде што беше поканета како гостинка.

Исто така, се појавија тврдења дека познатиот неонацист е охрабрен да присуствува за да може активно да ги антагонизира приврзаниците на градоначалничката од македонската заедница со цел создавање тензии кои би се припишале на сегашната градоначалничка и советот во глобала и наводно да предизвика нарушувања во односите меѓу македонската и грчката заедница во Мелбурн кои се обидуваат да продолжат напред со својот живот во Австралија и покрај прекуокеанските политички прашања.

Тензиите излегоа на виделина надвор од седницата на советот, истиот ден, што резултираше со покренување обвиненија против некои членови на македонската заедница, кои кулминираат во плач од непотребен, прекумерен и едностран полициски одговор, поврзан со Симон Оверленд, поранешни 'другари' се уште во полициските редови.

Целата полициска акција беше крајно непочитување кон македонската заедница, при што беше спроведена рација во раните утрински часови во куќата на македонските активисти со одземања на имот и земање на ДНК која не послужи за целите во истрагата.

Извори откриваат дека човекот за кој станува збор, наводно, имал и други политички придружници со него спроведувајќи надзор врз Mакедонските застапници за човекови права и приврзаниците на Стерјова од Македонската заедница за ефикасно да прави раздор помеѓу своите членови за подоцна да ги заплашува.

Послем прашување на денот, познат поранешен соработник на човекот цитира „тој се инфилтрирал во Австралиското Патриотско Движење за да ја шири својата Грчка ултранационалистичка агенда (Мегали идеја) - империјалистички план за присилно анексирање на соседните земји и„ Хеленизирање “ на локалното Македонско население во Грција, извршувајќи геноцид против оние кои се спротивставуваат. ”.. Тој регрутирал членови на АПМ да му помогнат во неговите антимакедонски активности, според сведочењата на денот.

Човекот управувал повеќе канали за социјални медиуми наречени Австралиски Медитации преку ЈуТјуб и Фејсбук, кои биле соборени по масакрот во Крајстчрч, Нов Зеланд за поддржување на иста раздорна пропаганда како пукачот. Ова беше спроведено по наредба на Австралиската влада, која се закани дека ќе ги тужи платформите, за ефикасно да даде глас на неговата публика. Неговите лични профили на ФБ се сè уште активни и сè уште таргетираат жени од различен статус и од тука е насочен нивниот фокус кон Македонските студентски тела и синдикати.

Се повеќе станува очигледно дека полицискиот одговор на овој предатор и неговите активности до сега е мошне неефикасен и дека целата епизода е политички изманипулирана за да им служи на интересите на елитната бригада на политички антагонисти.

Македонската заедница можеби нема да има друг избор освен да иницира протести во врска со ова прашање, бидејќи објавеноста во австралиските медиуми досега беше пристрасна и полна со клевети.

Г-дин Горан Котев
Национален Ко-извршен Претседател
Светски Македонски Конгрес - Австралија


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top