Friday, January 15, 2021

Австралија

Сто и четириесет долари казна за неносење маска во Сиднеј

Властите во Сиднеј, најнаселениот град во Австралија, наметнаа задолжителното носење маска во затворен простор, поради зголемениот број на инфекции со коронавирусот. Државата регистрира седум случаи...

Македонија

Дендиас бара и порталите во Македонија да го користат новото име

Властите во Грција бараат новото име да го користат сите институции, како и интернет сајтовите. Ова го истакна денеска грчкиот министер за надворешни работи Никос...

Арсовски: МВР е виновно што секој бандит со пиштол пука кај стигне

На МВР поважно им е дали на граѓаните маската им е под нос или закачена само на едното уво за веднаш да ги казнат,...

Собраниската расправа за Законот за попис завршува утре – Опозицијата бара законот да се повлече

Не може да се има доверба во попис во кој клучните податоци ќе се добиваат од државни бази што не се ажурирани, потоа за...

Груби ја платил и својата и казната на Ахмети за роденденската прослава

Грешка беше, беше еуфорија. Како сите граѓани и ние сме еднакви пред законот и си плативме казна, призна Груби во интервју за ТВ21 Првиот вицепремиер...

Почина академик Георги Старделов

На 90-годишна возраст, денеска во Скопје почина академик Георги Старделов. Старделов во периодот пред Нова година претрпел срцев удар. Георги Старделов е македонски естетичар, есеист, литературен...

Пердју: Заврши времето за малтретирање на Македонија

Поранешниот американски амбасадор на САД во Бугарија и еден од коавторите на Охридскиот договор Џејмс Пердју во интервју за ДВ вели дека Бугарија мора...

Свет

Технологија

Следете Не

25,847FansLike
1,120SubscribersSubscribe
Melbourne
broken clouds
13 ° C
15 °
11 °
82 %
5.7kmh
75 %
Fri
15 °
Sat
19 °
Sun
19 °
Mon
22 °
Tue
19 °

Балкан

Естрада

Наум Петрески ја одбива државната помош за естрадни уметници

Популараниот фолк пејач Наум Петрески ја одбива државната помош за естрадни уметници во износ на две бруто минимални плати, односно од околу 21,776 денари,...

(ВИДЕО) Ѓоко Јовиќ објави спот за неговата нова песна ,,Прелетај соколе“

Деновиве Ѓоко Јовиќ на повеќе локации низ Скопје снимаше кадри за спот на неговата нова песна која носи наслов ,,Прелетај соколе”. Како главен лик во...

Почина Џеј Рамадановски

Во 56-та година од животот денеска почина познатиот српски фолк пејач, Џеј Рамадановски, поради проблеми со срцето. Во неодамнешно интервју тој изјави дека е...

Спорт

Тежок пораз од Шведска, Македонија се насочува кон Египет и Чиле

Македонската ракометна репрезентација претрпе убедлив пораз во натпреварот од првото коло на Светското првенство во рамките на Групата Г од Шведска со 32:20. Швеѓаните и...

Лино Червар за Мундијалот во Египет одбра по еден играч од Вардар и Металург

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација, Лино Червар, објави список на ракометари на кои ќе смета за време на Светското првенство во ракомет. Најважната вест е...

Корона вирусот одложи уште еден натпревар во НБА

Дуелот меѓу Бостон Селтикс и Мајами Хит кој требаше да се одигра вечерва со почеток од 1 часот по полноќ по средноевропско време, е...

Титулата се подалеку од Бернабе: Реал даде два гола, ама не победи

Актуелниот првак на Шпанија дополнително ги намали шансите за одбрана на титулата во Ла Лига, откако одигра без голови на гостувањето кај Осасуна. Натпреварот имаше...

Осмолигашот кој ќе игра против Тотенхем доби помош од Јирген Клоп

Во недела не очекува историски дуел во ФА Купот. Тимот на Марин е само вториот тим во историјата на натпреварувањето кој од осмата лига...

Здравје

Околу 50 земји досега ја започнаа вакцинација против ковид

Индија, Јапонија и Тајван планираат да започнат вакцинација во првиот квартал од следната година, Филипини и Пакистан ќе го чекаат вториот квартал, а последни...

„АстраЗенека“ поднесе барање за одобрување на оксфордската вакцина во ЕУ

Оваа вакцина денеска доби дозвола за употреба во Велика Британија во итни случаи Фармацевтската компанија „АстраЗенека“ ја предаде комплетната документација од испитувањето на вакцината против...

Дали лице кое има антитела, треба да прими вакцина против КОВИД-19?

Стручно објаснување за тоа колку трае имунитетот на коронавирусот по вакцинацијата и дали е ефикасна против новиот сој на коронавирусот. Д-р Марија Гњатовиќ од Институтот...

Најново

Ќе го испитуваат потеклото на вирусот: Експертите на СЗО пристигнаа во Вухан

Тим на експерти од Светската здравствена организација (СЗО) пристигнаа во Вухан, градот што се смета дека е почетната точка од каде почна да се...

Русија во февруари ќе бара од ЕУ одобрение за нивната вакцина

Русија следниот месец ќе поднесе официјално барање за да добие одобрение од Европската унија за вакцината Спутник V, објави Кирил Дмитриев, шеф на рускиот...

Со судењето на Трамп ќе се брани демократијата во САД

Дури десетмина републикански конгресмени им се придружија на сите 222 демократски колеги во Претставничкиот дом при гласањето на импичментот, со кој Трамп е обвинет...

Дендиас бара и порталите во Македонија да го користат новото име

Властите во Грција бараат новото име да го користат сите институции, како и интернет сајтовите. Ова го истакна денеска грчкиот министер за надворешни работи Никос...

Арсовски: МВР е виновно што секој бандит со пиштол пука кај стигне

На МВР поважно им е дали на граѓаните маската им е под нос или закачена само на едното уво за веднаш да ги казнат,...

Собраниската расправа за Законот за попис завршува утре – Опозицијата бара законот да се повлече

Не може да се има доверба во попис во кој клучните податоци ќе се добиваат од државни бази што не се ажурирани, потоа за...

Тежок пораз од Шведска, Македонија се насочува кон Египет и Чиле

Македонската ракометна репрезентација претрпе убедлив пораз во натпреварот од првото коло на Светското првенство во рамките на Групата Г од Шведска со 32:20. Швеѓаните и...

Груби ја платил и својата и казната на Ахмети за роденденската прослава

Грешка беше, беше еуфорија. Како сите граѓани и ние сме еднакви пред законот и си плативме казна, призна Груби во интервју за ТВ21 Првиот вицепремиер...

Почина академик Георги Старделов

На 90-годишна возраст, денеска во Скопје почина академик Георги Старделов. Старделов во периодот пред Нова година претрпел срцев удар. Георги Старделов е македонски естетичар, есеист, литературен...

Претседателот на Португалија позитивен на коронавирус

Претседателот на Португалија, Марсело Ребело де Соуза е позитивен на коронавирус, но засега не покажува никакви симптоми, соопшти неговиот кабинет. Тој е во карантин од...

Популарно