Србија ќе упати протест до Хрватска

Дачиќ истакна дека Србија многу пати изразила желба за добрососедските односи со Хрватска, но тоа подразбира секоја страна да се воздржува од провокации..

Вицепремиерот и  министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, изјави  дека Србија ќе упати  протест до Хрватска поради  денешниот инцидент во Загреб што го предизвикаа членови на крајно десничарската Автохтона хрватска партија на правата , кои го изгореа српскиот неделник “Новости” и му се заканија на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ доколку ја отстрани плочата  “За дом подготвени“ во Јасеновац.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top