Српскиот парламент треба да ја потврди вонредната состојба

Српските парламентарци денеска треба да ја потврдат одлуката на српската влада да прогласи вонредна состојба..

На агендата на првата седница за време на вонредна состојба е предлог-законот за одобрување на прописите донесени од Владата на Србија со потпис на чефот на државата. Поради пандемијата на коронавирусот претседателите на државата, на владата и на собранието воведоа вонредна состојба со три потписи на 15 март, без одлука на Собранието.

Како што беше речено во тоа време, Собранието не можеше да се состане бидејќи Владата, со указ за време на вонредна состојба, забрани собирање на повеќе од 50 лица во затворено.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top