Стршлени убиле 28 луѓе во централна Кина

Слики со гигантски стршлени кои убија 28 луѓе во централна Кина се појавија на интернет..

Стотици луѓе биле погодени од  летечки инсекти во провинцијата Шанкси, а  повеќе од 230 луѓе се каснати  во градот АнкангAnKang , каде што имало 18 смртни случаи.

Убодот од азиските  џиновски стршлени е високо токсични и може да доведе до анафилактичен шок и ренална инсуфициенција.

Според The Sun , инсекти можат да пораснат во должина и до  четири инчи.

Луѓе кои биле убиени вклучуваат мајка и син кој починал откако бил опкружен од рој , јавува Метро . А 68 -годишниот маж бил убиен откога силен ветар исфрлил гнездо.

Голем број на напади се пријавени од селаните кои работат во руралните средини. Жителите на селото Санпинг се предупредени да останат " будни " во текот на опасноста , особено кога се во шумата .

Илјадници оси можат да живеат во една гнездо во исто време.

Болниците во областа се преплавени со  жртви во последните месеци.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top