Адвокатите на Трамп: Опасно е да биде сменет претедателот

Адвокатите на американскиот претседател Доналд Трамп почнаа да ја изнесуваат одбраната на судењто за импичмент во Сенатот, тврдејќи дека обидот на демократите да го сменат претседателот ќе постави „многу, многу важен преседан во изборната година.

Прочитај повеќе

Ердоган: Хаосот во Либија е закана за целиот регион

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска оцени дека атмосферата на хаос во Либија претставува закана за целиот медитерански регион и повика на силен меѓународен притисок со цел да се присили командантот на либиските парамилитарни единици

Прочитај повеќе

Новинар на Форбс: Ако Америка почне воен конфликт во Евроазија, ќе изгуби

Соединетите Американски Држави ризикуваат да изгубат во можен воен конфликт во Евроазија поради состојбата на транспортната флота, смета новинарот на Форбс Лорен Томсон.

Прочитај повеќе

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени.

Прочитај повеќе

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина од која заболеја стотици луѓе, сè уште не е вонредна глобална здравствена ситуација.

Прочитај повеќе

Германците подобри од Чешка, Швеѓаните го избегнаа последното место во групата

Ракометната репрезентација на Германија со триумф (26-22) над Чешка го потврди третото место во групата и ќе игра против Португалија во дуелот за петтата позиција на ЕВРО 2020.

Прочитај повеќе

Путин: Русија мора да остане силна претседателска република

Претседателот на Русија, Владимир Путин, беше запрашан за можен период на транзиција по завршувањето на мандатот по четири години ,а тој рече дека верува оти Русија мора да остане силна претседателска република.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Макрон не му дозволи на израелски полицаец да влезе во црква во Ерусалим

Францускиот претседател Емануел Макрон во средата имаше препирка со израелската полиција од којашто бараше да го напушти комплексот на Базиликата на света Ана во Ерусалим, на којашто се виори француската тробојка.

Прочитај повеќе

Втор ден од судскиот процес во Сенатот за отповикување на Трамп

– Во американскиот Сенат почна вториот ден од судскиот процес за отповикување на претседателот Доналд Трамп, со претставување на аргументите на обвинителите и бранителите.

Прочитај повеќе

Русија доби нова влада

Рускиот претседател Владимир Путин денес ја одобри новата влада во земјата во која остануваат повеќе министри од претходниот мандат, но со нов министер за економија и нов прв вицепремиер.

Прочитај повеќе
Scroll To Top