Kоронавирусот зафати 204 земји во светот

Во светски рамки, бројот на заразени со коронавирусот надмина еден милион, поточно, според веб-страницата на „Ворлдометерс“, регистрирани се вкупно 1.015.877 заразени лица.

Прочитај повеќе

Во САД допрва доаѓа најлошото поради неколку милиони вработени, кои се во карантин

Бројот на Американци кои аплицираа за бенефиции за невработеност ја надмина бројката од шест милиони минатата недела, со воспоставени повеќе мерки за спречување на пандемијата на коронавирус.

Прочитај повеќе

Трамп: Русија и Саудиска Арабија ќе мора да го намалат производството на нафта

Американскиот претседател Доналд Трамп очекува Саудиска Арабија и Русија да го намалат производството на нафта, сигнал дека би можела да заврши енергетската војна меѓу двете земји и цените да се искачуваат на претходните нивоа.

Прочитај повеќе

НАТО ќе помага во борбата против пандемијата на коронавирусот

НАТО се обврза да помогне во борбата против коронавирусот со воени авиони за евакуација на заболените и доставување помош, на првиот состанок во историјата одржан преку видео-врска.

Прочитај повеќе

Во САД маж обвинет за терористичка закана поради што кашлал врз други луѓе

Маж од американската сојузна држава Мисури е обвинет за терорисичка закана откако кашлал врз купувачи и напишал Ковид на фрижидер во една продавница.

Прочитај повеќе

Бил Гејтс предлага три чекори за справување со новиот коронавирус

Американскиот милијардер Бил Гејтс во авторски текст во „Вашингтон пост“ предупредува дека САД ја пропуштиле можноста да бидат чекор пред новиот коронавирус

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) НАТО за првпат во историјата ќе се сретне виртуелно

Министрите за надворешни работи на 30-те земји членки на НАТО утре на својата прва видеоконференција во историјата ќе разговараат за одговорот на Алијансата на пандемијата на коронавирусот и за други клучни прашања, најави денес генералниот секретар на вое

Прочитај повеќе

Два авиона со заштитна опрема пристигнаа во Шпанија

Два авиона со заштитна опрема пристигнаа денеска за помош на оптоварениот шпански здравствден систем, откако бројот на потврдени случаи на коронавирус надмина 100.000 лица.

Прочитај повеќе
Scroll To Top