Денот кога хитлер требаше да умре

Офицери на Вермахтот планираа атентат врз Адолф Хитлер. Но, на 20.07.1944, тој преживеа, а офицерите завршија пред суд. Мина долго време пред нивниот обид за пуч да наиде на поддршка кај Германците.

Прочитај повеќе

Меркел го осуди Трамп за расистичките коментари

Германската канцеларка Ангела Меркел остро го критикува претседателот на САД, Доналд Трамп, поради расистичките коментари упатени кон четири жени од Конгресот.

Прочитај повеќе

Дали е ова почеток на војна? Американците го возвратија ударот и соборија ирански дрон!

Портпаролот на Пентагон синоќа го потврди инцидентот, додавајќи дека тоа се случило во 10:00 часот по локално време, додека американскиот воен брод “USS Boxer” се подготвувал да помине низ Хормушкиот теснец во водите на Персискиот залив.

Прочитај повеќе

Нова жестока дебата за расизмот во САД

Конгресменките што беа цел на расистички критики од американскиот претседател Доналд Трамп, ги отфрлија неговите забелешки, истакнувајќи дека станува збор за обид за оттргнување на вниманието од хаосот и проблемите во администрацијата.

Прочитај повеќе

„Вратете се дома“: Расистички напад на Трамп врз четири конгресменки

Доналд Трамп употреби расистички јазик во неделата за да ги нападне четирите прогресивни демократски конгресменки, велејќи им да се вратат назад и да помогнат во поправањето на целосно уништените и криминални места од кои дојдоа.

Прочитај повеќе

Асанж нема да биде екстрадиран во Америка

Велика Британија нема да го екстрадира основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, во земја каде што законот дозволува изрекување на смртна казна, рече заменик-шефот на британската дипломатија Алан Данкан

Прочитај повеќе

РУСКИ КОМАНДАНТ ТВРДИ: Пожарот на руската подморница можел да предизвика глобална катастрофа

Ако не била несебичната пожpтвуваност на посадата, пoжapoт на руската подморница можел да предизвика „глобална катacтpoфa“, изјави Сергеј Павлов – помошник командант на Руската морнарица.

Прочитај повеќе
Scroll To Top