ОН против еднострани потези во врска со Ерусалим

Обединетите нации соопштија дека генералниот секретар Антонио Гутереш се противи на каква било еднострана акција во врска со Ерусалим која би можело да го загрози решавањето на израелско палестинскиот конфликт според моделот две држави

Прочитај повеќе

Ердоган: изнесување капитал од Турција е предавство

Американските судови на можат да и судат на Турција, изјави претседателот Реџеп Таип Ердоган во врска со случајот со еден од директорите на Халк банката кој е обвинет за избегнување на американските санкции врз Иран.

Прочитај повеќе

Лондон и Шкотска бараат специјален статус по брегзитот ако ѝ се одобри на Северна Ирска

Лондон и Шкотска сметаат дека и тие би требало да имаат специјален статус по брегзитот за да можат да останат на заедничкиот европски пазар и во царинската унија доколку тоа ѝ се дозволи на Северна Ирска, пренесува Ројтерс.

Прочитај повеќе

Почна заедничката вежба на военото воздухопловство на Јужна Кореја и САД

Заедничката петдневна вежба на военото воздухопловство на Јужна Кореја и Соединетите Американски Држави започна денес, помалку од седум дена откако Јужна Кореја тестираше балистичка ракета што според нивните тврдења може да достигне цели на целата територи

Прочитај повеќе

Трамп повторно беснее на Твитер: Ова се нови лажни вести!

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никогаш не побарал од поранешниот директор на ФБИ Џејмс Коми да ја прекине истрагата за неговиот поранешен советник Мајкл Флин.

Прочитај повеќе

Северна Кореја приреди масовни прослави по повод најновиот ракетен тест

Северна Кореја приреди масовни прослави за својот најнов успешен ракетен тест со голем дострел, соопштија денес државните медиуми на Пјонгјанг, со пропаганда исполнети огномети и танци на јавните плоштади, пренесе АФП.

Прочитај повеќе

Американскиот Сенат ги усвои големите даночни реформи

Американскиот Сенат ги усвои големите даночни реформи, и покрај тоа што сенатската комисија утврди дека буџетскиот дефицит така ќе се зголеми за 1 билион долари.

Прочитај повеќе

Сеул: Вашингтон е на дострел на новата севернокорејска ракета

Министерството за одбрана на Јужна Кореја соопшти денеска дека новата балистичка ракета на Северна Кореја, Хвасонг-15 има потенцијал да погоди цел која е оддалечена до 13.000 километри, што го вклучува и Вашингтон.

Прочитај повеќе
Scroll To Top