Путин: Трговијата меѓу Русија и Германија се зголеми една четвртина

Рускиот претседател Владимир Путин е задоволен што, и покрај тешкотиите во политичките односи меѓу Руската Федерација и Сојузна Република Германија, економската соработка меѓу двете земји продолжува и расте.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) СДСМ Прилеп: Ристески влезе во џамија во Прилеп да моли за гласови, а граѓаните му свртија грб

Во екот на изборната кампања за овие локални избори, Марјан Ристески влезе да моли за гласови во џамијата во населбата „Тризла 2“ во Прилеп, а граѓаните му завртија грб.

Прочитај повеќе

Претставничкиот дом на САД одобри 36,5 милијарди долари за справување со последиците од ураганите и пожарите

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес одобри закон за доделување на 36,5 милијарди долари помош за областите кои беа погодени од неодамнешните урагани и пожари во САД.

Прочитај повеќе

Пуџдемон има 5 дена да се изјасни дали Каталонија прогласува независност

Шпанскиот премиер Мариано Рахој му даде рок од пет дена на каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон да се изјасни околу својата позиција во врска со декларацијата за независност, истакна владин извор во Мадрид.

Прочитај повеќе

Најмалку 13 мртви, 105.000 раселени поради пожарите во Калифорнија

Најмалку 13 лица загинаа во пожарите што од понеделникот горат во американската држава Калифорнија, објавија локалните власти, додавајќи дека околу 100 лица се повредени.

Прочитај повеќе

Путин и Ердоган - вистински пријатели?

Турција е членка на НАТО, а купува оружје од Русија. Тоа е повеќе од невообичаено. Дали се кова блиско пријателство меѓу Анкара и Москва? Миодраг Шориќ смета дека нема потреба од нервоза.

Прочитај повеќе

Меркел смета дека договорот за мигрантите е добар за коалициските разговори, но Зелените се скептични

Германската канцеларка Ангела Меркел во понеделникот рече дека договорот во нејзиниот конзервативен блок за ограничување на мигрантите ќе помогне во формирањето на нова владина коалиција, но еден од клучните партнери, Зелените, рекоа дека тоа нема да стане

Прочитај повеќе

НАД 200 УАПСЕНИ ВО ПРОТЕСТИТЕ НИЗ РУСИЈА ЗА 65. РОДЕНДЕН НА ПУТИН

Полицијата уапсила повеќе од 200 опозициски активисти за време на протестите во саботата во 27 руски градови, јавија агенциите, повикувајќи се на податоци од набљудувачки групи на невладини организации.

Прочитај повеќе

Путин денес слави роденден, илјадници луѓе протестираат против него

Најголемиот противник на Кремљ, Алексеј Навални, ги повика од затвор своите поддржувачи денес да излезат на демонстрации низ цела Русија, на денот кога Владимир Путин го слави својот 65 роденден и пет месеци пред претседателските избори.

Прочитај повеќе
Scroll To Top