Рускиот ракетен систем ќе биде поставен во Србија за неколку месеци

Русија во следните неколку месеци ќе го испорача на Србија ракетниот систем „Панцир С“, согласно потпишаниот договор, изјави денеска директорот на руската Агенција за увоз и извоз на одбранбени производи „Рособоронекспорт“ Александар Михејев.

Прочитај повеќе

ОН: Најмалку 254 загинати во антивладините протести во Ирак

Обединетите нации наведуваат дека во текот на интервенциите на ирачките сили за безбедност во протестите е регистриран забележителен раст на бројката на прекршувања на човековите права.

Прочитај повеќе

Трамп: Мексико со помош на САД да води војна против нарко-картелите

Американскиот претседател Доналд Трамп и понуди на Владата на Мексико помош за водење војна со нарко картели, откако девет члена на американско семејство беа убиени во северниот дел на Мексико.

Прочитај повеќе

Трамп драматично го намали бројот на бегалци кои смеат да влезат во САД

Американскиот претседател Доналд Трамп драматично го намали бројот на бегалци на кои им е дозволено да влезат во САД на 18.000, во актуелната фискална година.

Прочитај повеќе

Ако Корбин стане премиер, најбогатите Британци се спремни да се преселат

Најбогатите луѓе во Британија се спремни веднаш да ја напуштат земјата, во случај Џереми Корбин да стане премиер, стравувајќи од можна промена на даночната политика и контрола на капиталот, пренесува Гардијан.

Прочитај повеќе

Објавени документи за истрагата за претседателските избори во САД

Министерството за правда на САД објави преглед на сослушувањата и е-поштата вклучени во истрагата на специјалниот обвинител Роберт Малер за наводно руско мешање во претседателските избори во 2016 година, по судска одлука од спор со Си-Ен-Ен.

Прочитај повеќе

Стејт департментот предупреди: Присуството на ИСИС се шири низ светот

Глобалното присуство на Исламска држава (ИСИС) во 2018 година и понатаму се ширело преку мрежи и подружници, објави американскиот Стејт департмент во својот годишен извештај за тероризмот, иако владата на претседателот Доналд Трамп прогласи победа.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Ирачаните излегоа на улиците во најголемите протести уште од режимот на Садам

Десетици илјади Ирачани се собраа денес во центарот на Багдад барајќи заминување на политичката елита и тоа беа најголемите антивладини протести од падот на режимот на Садам Хусеин.

Прочитај повеќе
Scroll To Top