Милитантната група ИД одговорна за нападот во Париз

Одговорноста за вчерашниот напад на Елисејските полиња во Париз во кој бил убиен еден полицаец, а двајца сериозно повредени ја презеде милитантната група Исламска држава.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Тероризам во Париз: Убиен полицаец, двајца ранети

Во терористичкиот напад на славната авенија Шанзелизе во Париз, загина еден полицаец а двајца се ранети, потврди претседателот на републиката Франсоа Оланд и додаде дека се работи за терористички напад.

Прочитај повеќе

Полска го сомничи Туск за соработка со руски агенти

Доналд Туск, кој беше полски премиер од 2007 до 2014 година, е повикан во Обвинителството во Варшава за да објасни дали како претседател на Владата дозволил таква соработка.

Прочитај повеќе

Зошто германските Турци гласаа за Ердоган?

Стотици илјади турски државјани во Германија гласаа во полза на предложените уставни измени во Турција. Многу Германци, и Турци кои гласаа против, се шокирани од гласањето.

Прочитај повеќе

Пјонгјанг немилосрдно ќе одговори само ако еден американски проектил падне на нејзина територија

Армијата на Северна Кореја веднаш ќе одговори немилосрдно доколку само еден американски проектил падне на нејзината суверена територија, предупреди денеска весникот „Нодон синмун“, кој е главен печатен орган на Корејската работничка партија.

Прочитај повеќе

Северна Кореја: Ќе продолжиме со ракетните проби на неделно ниво

Пјонгјанг ќе продолжи да спроведува ракетни проби и покрај осудата на меѓународната заедница и зголемувањето на воената тензија со САД, најави заменик-министерот за надворешни работи на Северна Кореја, Хан Сонг Рјол.

Прочитај повеќе

„АРКТИЧКА ДЕТЕЛИНА“ - НОВАТА ВОЕНА БАЗА НА ПУТИН

Руското министерство за одбрана објави интерактивна 3D тура за новата воена база наречена „Арктичка детелина“, најсеверната инсталација на руските вооружени сили.

Прочитај повеќе
Scroll To Top