Јеховините сведоци прикривале силување на деца во Америка

Јеховините сведоци во САД ги тресе скандал со прикривање сексуално малтретирање деца, јавува британски Телеграф. Неколку жртви на сексуално малтретирање во последните неколку дена ја обвинуваат верската организација за прикривање на злосторниците.

Прочитај повеќе

Сѐ што треба да знаете за радиактивното зрачење од Русија

Европската јавност во последните неколку дена ја вознемирија вестите за „екстремно високите нивоа“ на радиоактивни изотопи кои беа откриени во делови на Русија, а кои во меѓувреме се проширија над Европа.

Прочитај повеќе

Путин го информираше Трамп за текот на разговорите со Асад

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонскиот разговор од вторникот го информирал американскиот колега по должност Доналд Трамп за содржината и резултатот од разговорите со сирискиот претседател Башар ал-Аcад.

Прочитај повеќе

ПУТИН: ВРЕМЕ Е ДА СЕ ПРЕМИНЕ КОН ПОЛИТИЧКИ ПРОЦЕС ВО СИРИЈА

Воената операција во Сирија се приближува кон својот крај и сега треба да се премине кон политички процес во земјата, изјави синоќа рускиот претседател Владимир Путин синоќа во Сочи на средба со неговиот сириски колега Башар Асад

Прочитај повеќе

МЕРКЕЛ НЕ УСПЕА ДА ЈА ДОГОВОРИ КОАЛИЦИЈАТА „ЈАМАЈКА“

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази жалење откако преговорите за формирање на таканаречената коалиција „Јамајка“ пропаднаа, што би можело да доведе до нови парламентарни избори.

Прочитај повеќе

Поранешен двоен агент: Распадот на СССР е само чекор кон вистински социјализам

Британецот Џорџ Блејк, познатиот двоен агент во служба на советската разузнавачка агенција КГБ, по повод својот 95. роденден изјави дека тој секогаш бил верен на социјалистичките идеали.

Прочитај повеќе

ЕЛИСЕЈСКА ПАЛАТА: ПОСЕТАТА НА ХАРИРИ ВО ПАРИЗ ГИ СМИРУВА ТЕНЗИИТЕ НА БЛИСКИОТ ИСТОК

Посетата на Париз од страна на либанскиот премиер Саад Харири, кој поднесе оставка, придонесува за смирување на тензиите на Блискиот исток, каде Франција ќе продолжи да дејствува во тој правец.

Прочитај повеќе
Scroll To Top