ТИЛЕРСОН: ПРОБЛЕМИТЕ МЕЃУ САД И РУСИЈА МОЖАТ ДА БИДАТ РЕШЕНИ

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави денеска во Манила дека САД се подготвени да соработуваат со Русија и оти не е потребно влошување на односите меѓу двете земји поради несогласувањата.

Прочитај повеќе

САД ПОСТАВИЈА ПРЕДУСЛОВ ЗА ПРЕГОВОРИ СО СЕВЕРНА КОРЕЈА

Северна Кореја треба да ги стопира тестирањата на балистички ракети, доколку сака дијалог со САД за решавање на кризата порача американскиот државен секретар Рекс Тилерсон пред новинарите во Манила, каде учествува на форумот на АСЕАН.

Прочитај повеќе

ПОРАДИ КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ, ДРАСТИЧНО ЌЕ СЕ НАМАЛУВА СВЕТСКАТА ПОПУЛАЦИЈА

Во студија објавена во списанието за здравје „The Lancet Planetary Health“ се наведува дека бројот на смртни случаи предизвикани од климатските промени би можел да биде за 50 пати поголем.

Прочитај повеќе

САД сепак ќе биде дел од преговорите за климатските промени

За лидерите од светот и особено Европа, последното соопштение од американскиот Стејт Департмент доаѓа како позитивно изненадување, бидејќи САД сепак ќе учествува во меѓунаордните преговори за климатските промени.

Прочитај повеќе

ЕУ ВОВЕДЕ НОВИ САНКЦИИ НА РУСИЈА ЗА СЛУЧАЈОТ СО ТУРБИНИТЕ НА „СИМЕНС“

ЕУ воведе дополнителни санкции за Москва поради скандалот околу трансферот на турбини на германската компанија “Сименс” на полуостровот Крим, што е спротивно на претходните рестриктивни мерки на Брисел. Ова станува јасно од порака на Советот на ЕУ.

Прочитај повеќе

Кремљ се согласува со изјавата на Трамп за односите меѓу САД и Русија

Портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков изјави денеска дека руските власти се согласуваат со изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп дека односите меѓу двете земји се на опасно ниско ниво.

Прочитај повеќе

Пјонгјанг: Нашата врата е отворена за сите добронамерни Американци

Пјонгјанг ја критикува одлуката на САД да им забрани на американските државјани да ја посетат Северна Кореја, објави државната агенција КЦХА наведувајќи дека нема причина странците да се чувствуваат загрозено.

Прочитај повеќе

Трамп го потпиша законот за санкции кон Русија, Москва го нарече „трговска војна“

Американскиот претседател Доналд Трамп во средата неволно го потпиша законот за нови санкции кон Русија, потег што Москва рече дека одговара на полноправна трговска војна и крај на надежите за подобри односи со администрацијата на Трамп.

Прочитај повеќе

Брегзит: 23 града ги посакуваат агенциите на ЕУ

Европската унија соопшти дека 23 града сакаат да бидат домаќини на медицинските и банкарските агенции чии седишта се наоѓаат во Велика Британија, а ќе мораат да ја напуштат, пред земјата да ја напушти Унијата во 2019 година.

Прочитај повеќе
Scroll To Top