Сорос се нафрли на Трамп, Путин, социјалните мрежи, биткоинот

Американскиот берзански шпекулант и милијардер од еврејско-унгарско потекло Џорџ Сорос во неговото „шоу“ на Светскиот економски форум во швајцарски Давос во четвтокот напаѓаше секого и сешто, од Доналд Трамп , преку социјалните мрежи до биткоинот

Прочитај повеќе

Трамп ги обвини Палестинците дека не ги почитуваат САД и се закани со укинување на помошта

Американскиот претседател Доналд Трамп оцени во четвртокот дека Палестинците „не ги почитуваа “САД и најави укинување на помошта од неколку стотици милиони долари доколку не се согласат да учествуваат во мировните преговори под покровителство на Вашингтон.

Прочитај повеќе

Трамп може да зборува пред празна сала во Давос, се планира масовен бојкот на неговиот говор

Сѐ поголем број учесници на Светскиот економски форум (ВЕФ) во Давос планираат во знак на протест да ја напуштат салата кога американскиот претседател Доналд Трамп утре ќе го држи својот говор, јавува Кварц.

Прочитај повеќе

Трамп побарал од Ердоган да ги ограничи воените дејствија во Сирија

Американскиот претседател Доналд Трамп и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска разговарале телефонски во врска со турската воена операција во сириската област Африн.

Прочитај повеќе

Турција: Можно проширување на офанзивата во Сирија

Во турската воена офанзива во сирискиот регион Африн се убиени најмалку 260 борци на курдската милиција ИПГ и на ИД, тврди турската армија. Вашингтон и Москва повикуваат на воздржаност.

Прочитај повеќе

Северна Кореја и САД се судрија на форумот за разоружување

Северна Кореја во вторникот објави дека поседува „моќно и сигурно“ нуклеарно оружје со коешто може да се спротистави на секој напад, истовремено обвинувајќи ги САД дека распоредуваат воена опрема во нејзина близина.

Прочитај повеќе

Русија ja потврди испораката на С-400 на Турција

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска потврди дека е потпишан договорот за испорака на ракетниот систем С-400 на Турција, додавајќи дека има и други држави кои се заинтересирани за купување на водечкиот руски противавионски систем.

Прочитај повеќе

Американскиот Сенат се договори, заврши блокадата на владата

Американските сенатори решија да се договорат да го усвојат законот кој ќе ја одблокира федералната влада до 8 февруари, со што ќе заврши тридневниот судир на демократите и републиканците на претседателот Доналд Трамп околу емиграцијата.

Прочитај повеќе

Кремљ: Нема планови за средба меѓу Путин и Трамп

Засега не постојат планови за организирање на уште една средба меѓу рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Доналд Трамп, а се очекува наредниот таков состанок да се случи во втората половина од годинава.

Прочитај повеќе
Scroll To Top