СЕРИОЗНА АНКЕТА: НАЈГОЛЕМИ ЗАКАНИ ЗА ЧОВЕШТВОТО СЕ ИД И КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ

Исламската држава (ИД) и климатските промени се најсериозните глобални закани со кои се соочува човештвото. Ова е резултат на анкетата PewGlobal.org спроведена во 38 држави.

Прочитај повеќе

Москва: Авион на НАТО следеше руски авиони

Три руски воени авиони, два ловци МиГ-31 и еден Ан-26 беа следени од НАТО авион ловец Ф-18, додека летале над меѓународните територијални води над Балтичко Море, соопшти руското Министерство за одбрана.

Прочитај повеќе

Тилерсон: САД и Русија можат да соработуваат

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека иако американско руските односи се под голем притисок, Вашингтон ќе продолжи да се концентрира врз областите од заеднички интерес како борбата против тероризмот.

Прочитај повеќе

Русија и Кина против САД околу Северна Кореја

Русија и Кина возвратија на критиките од Соединетите Држави откако Вашингтон ги обвини дека не прават доволно за зауздување на севернокорејските нуклеарни амбиции. Пјонгјанг деновиве тестираше ракета која може да стигне до Соединетите Држави.

Прочитај повеќе

САД им наредија на семејствата на американските дипломати да ја напуштат Венецуела

САД го повикаа Мадуро да ги откаже изборите за менување на уставот и му се заканија со дополнителни санкции доколку не го направи тоа.

Прочитај повеќе

Корејскиот Полуостров одбележува 64 години од завршувањето на Корејската војна

На Корејскиот Полуостров денеска се одбележува 64-годишнина од завршувањето на Корејската војна и од влегувањето во сила на спогодбата за прекин на судирите, која тогаш беше договорена.

Прочитај повеќе

Сенатот на САД одново не успеа да го укине „Обамакер“

Републиканското мнозинство во Сенатот на САД одново не успеа да обезбеди доволен број гласови за целосно или делумно укинување на Законот за здравствена заштита донесен од претходната демократска Администрација, познат како „Обамакер“.

Прочитај повеќе

Трамп подготвува смена на државниот обвинител

Американскиот претседател Доналд Трамп се подготвува да го смени државниот обвинител Џеф Сешенс и за тоа веќе разговарал со своите најблиски советници, јавуваат американските медиуми.

Прочитај повеќе
Scroll To Top