Трамп: „Војниците ќе останат на граница колку што ќе биде потребно“

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека војниците испратени на границата со Мексико ќе останат таму „колку што ќе биде потребно".

Прочитај повеќе

Во Сенатот поднесен предлог-закон за „случајот Кашоги“

Републиканци и демократи во Сенатот поднесоа предлог-закон кој има за цел воведување санкции кон Саудиска Арабија поради смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги.

Прочитај повеќе

Израелскиот министер за одбрана поднесе оставка поради примирјето во Газа, нарекувајќи го „капитулација пред теророт“

Израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман соопшти дека поднесува оставка на функцијата во конзервативната коалициска влада на премиерот Бенјамин Нетанјаху во знак на протест поради примирјето во Газа.

Прочитај повеќе

Израел испрати тенкови на границата со Газа, можна е целосна копнена офанзива

Израелските власти трупаат дополнителни воени сили, вклучувајќи и тенкови, на границата со Појасот Газа откако стотици ракети беа испукани врз Израел, по што израелски авиони бомбардираа 70 цели низ палестинската енклава.

Прочитај повеќе

Трамп ќе ја смени министерката за внатрешна безбедност

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе ја смени министерката за внатрешна безбедност Кирстен Нилсен и шефот на кабинетот Џон Кели, во уште една реконструкција на неговата администрација.

Прочитај повеќе

Американски аналитичари тврдат дека Северна Кореја има барем 13 тајни ракетни бази

Северна Кореја има најмалку 13 тајни бази и магацини за балистички проектили со нуклеарен капацитет, се тврди во истражувањето објавено денес од страна на вашингтонскиот аналитички институт Центар за стратегиски и меѓународни студии (ЦСИС).

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Путин ја одобри идејата на Макрон за европска војска

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во Париз дека е нормално еден можен економски блок како Европската Унија да сака сам себе воено да се брани, пренесуваат агенциите.

Прочитај повеќе

САД прекинуваат да ги снабдуваат со гориво воените авиони на Саудиска Арабија

Воената коалиција на чело со Саудиска Арабија, која се бори против Хутите во Јемен, побара од САД да ги прекинат операциите на снабдување со гориво на нејзините авиони, објави денес државната саудиска агенција СПА.

Прочитај повеќе
Scroll To Top