Бил Гејтс вложува 100 милиони долари во истражувања за коронавирусот

Покрај тоа, на 5 февруари, милијардерот објави дека неговата фондација „Бил и Мелинда Гејтс“ ќе донира 100 милиони долари за пронаоѓање на лекови и нивно тестирање на вирусот, кои се надева дека ќе му помогнат на посиромашниот дел од светската популација.

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ најавува нов скандал поврзан со министерот за здравство Филипче

Нов скандал поврзан со министерот за здравство Венко Филипче ќе биде обелоденет во недела на прес-коференција на опозицискта ВМРО-ДПМНЕ, најави во саботата вечерта нејзиниот портпарол Наум Стоилковски.

Прочитај повеќе

Чавушоглу: Средба Путин-Ердоган следната недела

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, ќе се сретнат на 5 или 6 март, соопшти денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Прочитај повеќе

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Американскиот Апелациски суд од Сан Франциско денеска ја блокира политиката на администрацијата на Трамп заради која десетици илјади мигранти мораат со месеци во Мексико да чекаат на датум за рочиште на американските имиграциски судови.

Прочитај повеќе

Шведска - земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги лимити за користење пари од даночните обврзници во текот на парламентарните активности.

Прочитај повеќе

ПАТНИЧКА ОД МИЛАНО: Трет негативен случај на корона вирус тестиран на Инфективна

Доцна синоќа на клиниката за Инфективна беше направен третиот тест на сомнителен случај поврзан со вирусот од кој цел свет е во страв.

Прочитај повеќе

Трамп критикуваше двајца Врховни судии за нивните либерални ставови

Како што изјави Трамп, судиите Соња Сотомајор и Рут Гинзбург треба самите да се изземат од разгледување на сите дела кои имаат поврзаност со претседателот на САД.

Прочитај повеќе

САД сакаат ново нуклеарно оружје за да ѝ парираат на Русија

За време на посетата на Стратегиската команда минатата недела, американскиот министер за одбрана Марк Еспер надгледувал вежба на воени игри во која руските сили за време на фиктивен конфликт во Европа користеле тактично нуклеарно оружје против НАТО

Прочитај повеќе
Scroll To Top