Унгарскиот суд нема да го екстрадира претседателот на МОЛ во Хрватска

Судот во Будимпешта денеска го одби хрватското барање да го испорача претседателот на управата на унгарската нафтена компанија МОЛ, Золт Хернади.

Прочитај повеќе

Белата куќа прифати да разговара за краткорочен договор за долгот

Белата куќа најави дека е подготвена да разговара за краткорочно зголемување на нивото на долг, со што би се одбегнал банкротот кој им се заканува на САД до крајот на октомври.

Прочитај повеќе

Тројца пензионирани генерали од српската армија биле приведени минатата недела

Под сомнение за злоупотреби, кон средината на минатиот месец, тројца пензионирани генерали од српската армија биле приведени во најстрога тајност, пишува белградскиот весник „Вечерње новости“.

Прочитај повеќе

Бан Ки-Мун: Инспекторите во Сирија се соочуваат со опасност

Групата од околу сто експерти ќе мораат да останат во Сирија една година за да го надгледуваат уништувањето на хемиското оружје во рамките на мисијата која е опасна без преседан, изјави генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун.

Прочитај повеќе

Претседателот на Индонезија му ја испеа на Путин "Happy Birthday to You"

Претседателот на Индонезија, Сусило Бамбанг, со песна му го честиташе роденденот на рускиот претседател Владимир Путин, изјави за РИА Новости претставник на руската делегација.

Прочитај повеќе
Scroll To Top