Жестоки судири во Индија: Додека трае посетата на Трамп, демонстранти се судираат со полицијата, има и мртви

Најмалку седум лица загинаа, а околу 150 се повредени во судирите кои избија во Њу Делхи за време на протестите против новиот закон за државјанство, пренесува британската новинска агенција „Ројтерс“.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Израел ги бомбардира Сирија и Газа

Израелската војска почна серија напади врз движењето Исламски џихад во Сирија и низ Појасот Газа, потврди нејзиниот портпарол на Твитер откако воздушната одбрана на Дамаск ги пресретна непријателските ракети.

Прочитај повеќе

Расте популарноста на Трамп и шансите да биде реизбран

Рејтингот на популарноста на Доналд Трамп се подобрува во клучен момент во изборната година и ги зголемува неговите шанси за освојување на втор мандат во Белата куќа.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Километарски турски воен конвој пристигнува во Сирија

Според Центарот, терористите кои се кријат зад локалното население, користејќи ги како „жив штит“, им ги блокираат на сириските граѓани сите излегувања кон контролните точки „Ел Хадер“ во Алепо, „Абу ал Духур“ во Идлиб и „Хабит“ во Хама.

Прочитај повеќе

Русија во обид за реизбор на Трамп?

Американски разузнавачи деновиве во Конгресот изјавиле дека Русија се меша во изборната кампања со цел да се фрли сомнеж врз интегритетот на изборите и да се засили реизборот на претседателот Доналд Трамп.

Прочитај повеќе

Помпео во Саудиска Арабија ќе разговара и за случајот на уапсениот американски доктор

Државниот секретар на САД рече дека за време на тридневната посета ќе ги покрене прашањата за човековите права и за состојбата со Иран

Прочитај повеќе

Тачи: Јамајка ја призна независноста на Република Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи објави вечерва преку неговата страница на Твитер дека средноамериканската островска држава Јамајка ја призна независноста на Република Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Прочитај повеќе

Трамп му нудел помилување на Асанж во замена за соработка

Трамп му понудил помилување на австралискиот новинар и основач на разобличувачкиот ресурс WikiLeaks, Џулијан Асанж, доколку каже дека Русија немала поврзаност со објавувањето на инкриминирачката електронска пошта на Демократската партија во 2016 година.

Прочитај повеќе

Макрон нема да дозволи имами и други верски учители од странство да држат настава во Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ќе ја ограничи практиката на другите земји да испраќаат имами и други верски учители во Франција, со цел да се запре она што го нарече „сепаратизам“.

Прочитај повеќе

НАТО не заминува од Авганистан, но подготвени се за постепено повлекување

НАТО не заминува од Авганистан, но постепено ќе го намалува бројот на војници ако талибанците покажат волја за постигнување на мир, рече главниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Прочитај повеќе
Scroll To Top