Салвини: Италија нема да прима мигранти назад од Германија

Италија нема да се согласи на договор според кој ќе прима мигранти назад од Германија, се додека ЕУ не преземе активности за заштита на своите надворешни граници.

Прочитај повеќе

НАТО: Да се задржи притисокот врз Северна Кореја

Лидерите на НАТО денеска ги повикаа сите држави да го задржат „одлучувачкиот притисок“ врз Северна Кореја, вклучително и целосна примена на санкциите на Обединети нации, со цел да го убедат Пјонгјанг да се откаже од своето нуклеарно оружје

Прочитај повеќе

Трамп го уверил Макрон дека „нема јаз“ во односите помеѓу Европа и САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп го увери францускиот колега Емануел Макрон, дека „нема јаз“ во односите помеѓу Европа и САД и покрај тензиите на Самитот на НАТО во Брисел, се наведува во соопштението од Елисејската палата.

Прочитај повеќе

Почнa самитот на НАТО во Брисел

Шефовите на држави или влади, членки на НАТО, денеска и утре одржуваат самит во Брисел. На самитот американскиот претседател Доналд Трамп ќе бара од сојузниците да издвојуваат повеќе пари за одбраната.

Прочитај повеќе

Кина вели дека новите американски санкции се неприфатливи

Кинеското министерство за трговија денес соопшти дека предложените американски царини од дополнителни 20 милијарди доалри на увозот на кинески производи се целосно неприфатливи, додавајќи дека Пекинг ќе мора да одговори на најновите потези на Вашингтон.

Прочитај повеќе

НАТО самитот во сенка на средбата Трамп-Путин

На овој собир на НАТО кој се одржува нерегуларно, еднаш годишно или биенално, за првпат присуствува Доналд Трамп, и настанот е засенет со претстојната средба на американскиот претседател со рускиот претседател Владимир Путин.

Прочитај повеќе
Scroll To Top