CАД: Aкцијата во Либија е законска

Американскиот државен секретар, Џон Кери, ја бранеше одлуката за апсење на терористот Анас ал Либи во Либија од страна на американските сили и оцени дека таа била во согласност со американските закони

Прочитај повеќе

Започна уништувањето на хемиското оружје во Сирија

Инспекторите на организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО) и на ОН денеска почнаа да го уништуваат сирискиот хемиски арсенал, изјави извор од меѓународната мисија.

Прочитај повеќе

Субрата Рој ќе ја освојува и Хрватска - сака да ја купи Поштенската банка

Субрата Рој го шири бизнисот на Балканот. Имено, Индиецот во Хрватска сака да инвестира во банкарство. Засега е заинтересиран да ја купи Поштенската банка во Хрватска, пишува „Јутарњи лист“ .

Прочитај повеќе

Разузнавачи кои работеле во Македонија, шефуваат во бугарското МНР

Уште двајца дипломати со минат труд во Државната безбедност (ДС) и Разузнавачката управа на Генералниот штаб (РУ-ГШ) зазедоа директорски позиции во Министерството за надворешни работи, пишува бугарскиот весник „Труд“.

Прочитај повеќе

Голем дел од вработените во Пентагон се вратија на работа

Американскиот Секретаријат за одбрана најави дека ќе ги врати на работа најголем дел од вработените во Секретаријатот, кои од вторникот беа принудно испратени на платен одмор поради буџетската криза во САД.

Прочитај повеќе

Кореа: Реториката на Обама е нацистичка

Претседателот на Еквадор, Рафаел Кореа, остро ја критикуваше реториката на САД, истакнувајќи дека изјавите на неговиот колега Барак Обама за американската посебност, потсетуваат на нацистите и нивните идеали.

Прочитај повеќе

Медведев: Русија не може да си дозволи раскош со буџетот како САД

Русија не може да си дозволи таков раскош како САД, бидејќи буџетот за 2014 година треба да биде донесен навреме, изјави рускиот премиер Дмитриј Медведев на конгресот на владејачката партија „Единствена Русија“.

Прочитај повеќе
Scroll To Top