Тројца пензионирани генерали од српската армија биле приведени минатата недела

Под сомнение за злоупотреби, кон средината на минатиот месец, тројца пензионирани генерали од српската армија биле приведени во најстрога тајност, пишува белградскиот весник „Вечерње новости“.

Прочитај повеќе

Бан Ки-Мун: Инспекторите во Сирија се соочуваат со опасност

Групата од околу сто експерти ќе мораат да останат во Сирија една година за да го надгледуваат уништувањето на хемиското оружје во рамките на мисијата која е опасна без преседан, изјави генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун.

Прочитај повеќе

Претседателот на Индонезија му ја испеа на Путин "Happy Birthday to You"

Претседателот на Индонезија, Сусило Бамбанг, со песна му го честиташе роденденот на рускиот претседател Владимир Путин, изјави за РИА Новости претставник на руската делегација.

Прочитај повеќе

Грција, Полска и Германија најмногу го кршат европското право

Cудот на ЕУ мината година примил 616 тужби за тоа како државите-членки на Унијата не ги почитуваат реформите поставени од Брисел, а ЕК годишно реагира на над 3.000 поплаки од државјани на ЕУ дека нивните држави не го почитуваат европското законодавство

Прочитај повеќе

Повеќе од 66 илјади Косовари нелегално пренесени во ЕУ

Повеќе од 66 илјади жители на Косово, во потрага по подобар живот меѓу 2009 и 2013 година ја напуштиле земјата, нелегално преминале во европските држави и барале азил по светот, пишува приштинскиот весник „Зери“.

Прочитај повеќе
Scroll To Top