По победата на Меркел, Германија ќе фати нов курс во европската политика

По победата на Ангела Меркел на изборите во Германија, трет пат по ред, аналитичарите се уверени дека старо-новата канцеларка уште повеќе ќе ја зајакне својата позиција во Европа, пишува Дојче Веле.

Прочитај повеќе

Cкандалозно: Лех Валенса предлага Полска и Германија да се обединат

И покрај крвавата историја меѓу Полска и Германија, поранешниот полски претседател, Лех Валенса, предлага овие две земји да се обединат во една нова европска држава.

Прочитај повеќе

Во 15 земји во светот мажот има законско право да и забрани на жената да работи

Во најмалку 15 земји во светот мажите имаат законско право да им забранат на своите сопруги да се вработат, соопшти Светска банка.

Прочитај повеќе

Дачиќ: Дали треба да бидам геј за да сум проевропски?

Претседателот на владата на Србија, Ивица Дачиќ, информира дека нема да присуствува на „Парадата на гордоста“, и праша дали треба да стане геј за да биде проевропски.

Прочитај повеќе

Папата Франциско: Треба да учиме од нашите православни браќа

Папата Франциско во интервју за познатиот католички магазин ”La Civilta Cattolica” се осврнува на дијалогот со православните, но и на можноста католиците да научат многу работи од начинот на кој функционира соборниот систем во православните цркви

Прочитај повеќе

Бан Ки-мун: Сите држави да престанат да доставуваат оружје за Сирија

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун во рамки на 68-та сесија на Генералното собрание на ОН, повика да се усвои резолуција, која има за цел уништување на сирискиот хемиски арсенал.

Прочитај повеќе

Европскиот суд на правдата одлучи: Турците сепак ќе патуваат со визи

Европскиот суд на правдата во Луксембруг, денеска одлучи да ја одбие тужбата на младата Турчинка која се обиде да докаже дека визниот режим за влез на турските државјани во земјите на ЕУ е нелегален и дека треба да се укине.

Прочитај повеќе
Scroll To Top