Ирански министри си отворија Фејсбук профили

Министри од Кабинетот на новата иранска Влада, со исклучок на еден, отворија свои профили на Фејсбук, иако комуникацијата преку социјални мрежи во Иран е преку посреднички (proxy) сервери.

Прочитај повеќе

Западот шокиран од Русија - 20 руски воени бродови закотвени кај Сирија

„Њујорк тајмс“ јавува дека Путин одобрил испраќање на унапредени ракети „јаконт“, што за САД и Европа е уште еден агресивен руски обид да се одвратат Западот и Израел од интервенција во сириската граѓанска војна.

Прочитај повеќе

Турција и Израел распоредуваaт противвоздушни ракетни системи кон Сирија

Додека продолжува дипломатската офанзива на САД да ја придобие наклонетоста на меѓународната заедница за воен напад врз Сирија, турската армија распоредила дополнителни противвоздушни ракетни системи на границата со Сирија

Прочитај повеќе

Муџахедините од Сирија се враќаат во Виена? Австриските власти загрижени

Првите од 40 Австријци, кои според сознанијата на разузнавачките служби се бореле во Сирија, се враќаат во Австрија и со тоа им создаваат грижи на австриските власти.

Прочитај повеќе

Британски компании и продавале на Сирија хемикалии

Од јули 2004 до мај 2010 година, британската влада издала пет извозни дозволи на две компании овозможувајќи им да и продадат на Сирија натриум флуорид, супстанца која се користи за производство на сарин.

Прочитај повеќе

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: CNN го објави доказот на Обама за хемискиот напад во Cирија

Американската телевизиска куќа CNN ги објави видеата според кои американскиот претседател Барак Обама ја води политиката во Конгресот каде прави напори сиријскиот режим на Башар ал-Асад да одговора за нападите со хемиско оружје.

Прочитај повеќе
Scroll To Top