Германија одбележува 23 години од обединувањето, разликите меѓу истокот и западот се уште се видливи

Германија одбележува 23-годишнина од обединувањето, но разликите во богатството меѓу поранешниот капиталистички запад и некогашниот комунистички исток и понатаму постојат и исчезнуваат споро, анализира Дојче Веле.

Прочитај повеќе

Cкандалозно: Голем број на силувања на „Октоберфест“ во Минхен

Годинава на фестивалот на пиво „Октоберфест“ во Минхен се пријавени 12 случаи на силувања, што е двојно повеќе во однос на минатата година.

Прочитај повеќе

Косовската министерка за трговија поднесе оставка, ќе се трка за градоначалник на Ѓаковица

Косовската министерка за трговија и индустрија, Мимоза Кусари-Лила поднесе оставка на функцијата на која се наоѓаше во изминатите две години.

Прочитај повеќе

Баросо го поздрави изгласувањето на доверба на италијанската влада

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, го поздрави гласањето во италијанскиот Парламентот, со кое Владата на премиерот Енрико Лета доби доверба.

Прочитај повеќе

Поради буџетската криза, САД дневно губат по 200 милиони долари

САД банкротираа, Kонгресот дозволи државата да згасне, се само дел од насловите во весниците кои излегоа веднаш откако земјата се најде во една од најголемите блокади на државната управа во последните 17 години.

Прочитај повеќе

УНХЦР: Седумнаесет земји прифатија да примат бегалци од Сирија

Седумнаесет држави, вклучително САД, Франција и Австралија, изразија согласност да примат бегалци од Сирија, соопшти денеска агенцијата за бегалци на Обединетите нации.

Прочитај повеќе

Стипе Месиќ осомничен за земање мито во случај на набавка на воени возила во Хрватска во 2007

Државниот обвинител напомена дека финските правосудни тела нема да преземаат никакви правни чекори против хрватски државјани, бидејќи тоа е должност на хрватското Државно обвинителство.

Прочитај повеќе
Scroll To Top