Џон Кери го повика СБ на ОН идната недела да донесе резолуција за Сирија

Американскиот државен секретар, Џон Кери, го повика Советот за безбедност на ОН, следната недела, да донесе резолуција со која ќе се побара од Сирија да го почитува планот за уништување на нејзиното хемиско оружје.

Прочитај повеќе

Тропската бура Мануел прерасна во ураган и се приближува кон Мексико

Тропската бура Мануел што се формираше во источниот дел од Тихиот Океан, прерасна во ураган и според експерти, ќе се засили уште повеќе и се приближува кон Мексико.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Руско семејство за шест години брутално убило 30 луѓе

Поранешната негувателка во градинка Инеса Тарвердијева, нејзиниот сопруг Роман Подкапаев и нивните ќерки, стојат зад низа убиства и грабежи, а руската полиција ги сомничи за убиство на најмалку 30 лица.

Прочитај повеќе

Пронајдени парчиња од стакло во Бебивита млечна каша - производот е повлечен од продажба

Поради пронајдени парчиња од стакло, хрватското министерство за земјоделие извести дека млечната кашичка од гриз за бебиња постари од шест месеци на Бебивита се повлекува од пазарот.

Прочитај повеќе

Асад: Сирија ќе ги исполни условите од договорот за хемиското оружје

Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјави дека ќе го почитува планот што предвидува уништување на хемиското оружје што го поседува Сирија, но предупреди дека за тоа ќе биде потребна околу една година.

Прочитај повеќе

Убиен полицаец на Еулекс, на територијата на Звечан

Еден полицаец на Еулекс изутринава бил убиен, кога непознати лица отвориле оган врз возилото на мисијата на Европската унија на територијата на општина Звечан, јави Бета.

Прочитај повеќе
Scroll To Top