Француски лидер: Имиграцијатa e културна закана за Европа

Лидерот на француската десница, Лоран Вокие изјави дека масовната имиграција е „културна закана за европската цивилизација" и додаде дека Французите одбиваат да „станат странци во сопствената земја", пренесе Франс прес.

Прочитај повеќе

Почина американскиот репибликански сенатор Џон Мекејн

Американскиот сенатор Џон Мекејн почина на 81 година од животот, соопшти неговата канцеларија. Неговата сопруга и семејството биле покрај него кога починал.

Прочитај повеќе

Трамп имал афера со куќната помошничка и има дете со неа, откри портир на Трамп-кулата

Поранешниот портир на Трамп-кулата кула во Њујорк тврди дека Доналд Трамп имал афера со поранешната куќната помошничка, како и дека од таа врска е родено дете, ексклузивно објави Си-ен-ен.

Прочитај повеќе

Трамп ја откажа посетата на Помпео на Северна Кореја

Претседателот на САД Доналд Трамп, изјави дека му рекол на државниот секретар Мајк Помпео да ја откаже неговата закажана посета на Северна Кореја следната недела, поради недостатокот на напредок во денуклеаризацијата на полуостровот.

Прочитај повеќе

Путин ги осуди американските санкции, но го пофали Трамп

Рускиот претседател Владимир Путин ги осуди американските санкции против Русија , а во исто време ја пофали средбата со американскиот претседател Доналд Трамп.

Прочитај повеќе

Германски десничари ја обвинија јавната телевизија дека ги игнорира злосторствата на бегалците

Јавниот германски медиумски сервис АРД ги отфрли обвинувањата дека во повеќе наврати игнорирал злосторства што ги извршиле бегалци, со што, според обвинувањата, наводно се сакало да се избегне создавање негативна атмосфера.

Прочитај повеќе

Објавена снимка на која водачот на ИД повикува да се продолжи џихадот

Водачот на Исламска Држава, Абу Бакр ал Багдади, ги повика терористите и исламистичките радикали да го продолжат џихадот, во аудиопорака која во средата беше објавена на апликацијата „Телеграм“.

Прочитај повеќе

За примање мито и перење пари осуден претседател на Бразилската фудбалска федерација

Поранешниот претседател на Бразилската фудбалска конфедерација Жозе Марија Марин е осуден на четири години затвор за корупција, пренесе „Франс прес“. Судот во Њујорк 86-годишниот Марин го осуди за примање мито и перење пари.

Прочитај повеќе

Трамп тврди дека отпосле дознал за исплатите на жените со кои наводно имал афери

Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил дека дознал за исплатата на пари на две жени кои тврдат дека со него имале афера откако неговиот тогашен адвокат Мајкл Коен извршил уплата и додал дека парите биле негови, а не од претседателската кампања.

Прочитај повеќе

Путин: Состанокот со Трамп корисен, санкциите контрапродуктивни

Претседателот на Русија Владимир Путин изјави дека состанокот со неговиот американски колега кој се одржа минатиот месец бил "корисен", додавајќи дека страните не се надевале оти ќе ги отстранат сите разлики во двочасовните разговори.

Прочитај повеќе
Scroll To Top