Русите ја завршуваат модернизацијата на тешката самоодна „нуклеарна“ артилерија

Се работи за орудија способни да истрелуваат гранати со тактички нуклеарни боеви глави „Клешевин“, „Саженец“ и „Перфоратор“ во длабочината на непријателскиот фронт.

Прочитај повеќе

Tрамп побара и од Кина да го истражи Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп кажа дека сака Украина и Кина да го истражат неговиот политички соперник, демократот Џо Бајден и неговиот син, отворно барајќи го она поради што демократите во Конгресот отворија истрага за негово отповикување.

Прочитај повеќе

Има ли Русија своја Грета Тунберг?

Движењето „Во петок за иднината“ во Русија е инспирирано од настапот на шведската ученичка, но според размерите не може да се спореди со таквите движења во САД, Австралија или во Западна Европа.

Прочитај повеќе

Трамп за мигрантите: Пукајте им во нозе, рововите наполнете ги со змии

Меѓу присутните соработници на состанокот биле и тогашната државна секретарка за безбедност Киртсен Нилсен и тогашниот советник, инаку неговиот зет, Џаред Кушнер, кои ја напуштиле салата за состаноци во паника.

Прочитај повеќе

Адвокатот на Трамп мора да ја предаде снимката од разговорот со Украинците

Три конгресни одбори објавија дека му издале обврзувачка наредба на Руди Џулијани, адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп, да им ги предаде снимките како дел од истрагата за евентуалното отповикување на претседателот.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Спектакуларна парада во Кина: „Ниедна сила не може да ја запре големата нација“

Во Пекинг со воена парада се одбележуваат 70 години од основањето на Народна Република Кина, во моменти ога земјата се соочува со бројни предизвици, меѓу кои се и повеќемесечните антивладини протести во Хонк Конг и економската војна со САД.

Прочитај повеќе

Нема рушење на Трамп без мешање на Русија: Сега објавени разговори со Лавров од Овалната соба од 2017-та година

Трамп му рекол на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, во текот на состанокот во Овалната соба во 2017-та година, дека не е загрижен поради мешањето на Москва во американските претседателски избори, бидејќи САД тоа го прават во други земји

Прочитај повеќе
Scroll To Top