Повеќе од 66 илјади Косовари нелегално пренесени во ЕУ

Повеќе од 66 илјади жители на Косово, во потрага по подобар живот меѓу 2009 и 2013 година ја напуштиле земјата, нелегално преминале во европските држави и барале азил по светот, пишува приштинскиот весник „Зери“.

Прочитај повеќе

САД се поблиску до прогласување на платежна неспособност

Откако претседателот на Долниот дом на Конгресот, Џон Бејнер, ја исклучи можноста за усвојување закон што ќе ѝ овозможи на Администрацијата да зема кредити, прогласувањето на платежната неспособност на CАД стана поверојатна

Прочитај повеќе

Убиен телохранител во германската амбасада во Јемен

Напаѓач уби еден вработен во амбасадата на Германија во Сана, Јемен. Западни дипломати го потврдија нападот, но не откриваат детали за идентитетот на жртвата.

Прочитај повеќе

Уапсени четири лица кои се обиделе да саботираат нуклеарен објект во Иран

Четири лица се обиделе да саботираат еден нуклеарен објект во Иран, при што биле уапсени, информира шефот на иранската Организација за атомска енергија, Али Акбра Салехи.

Прочитај повеќе

Претседателот на Русија, Владимир Путин за време на церемонијата на почеток на штафетата со олимпискиот оган во Сочи

Патувањето на штафетата ќе трае 123 дена, а ќе помине низ 130 градови во сите 83 региони на Руската Федерација.

Прочитај повеќе

CАД: Aкцијата во Либија е законска

Американскиот државен секретар, Џон Кери, ја бранеше одлуката за апсење на терористот Анас ал Либи во Либија од страна на американските сили и оцени дека таа била во согласност со американските закони

Прочитај повеќе

Започна уништувањето на хемиското оружје во Сирија

Инспекторите на организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО) и на ОН денеска почнаа да го уништуваат сирискиот хемиски арсенал, изјави извор од меѓународната мисија.

Прочитај повеќе
Scroll To Top