Косовската министерка за трговија поднесе оставка, ќе се трка за градоначалник на Ѓаковица

Косовската министерка за трговија и индустрија, Мимоза Кусари-Лила поднесе оставка на функцијата на која се наоѓаше во изминатите две години.

Прочитај повеќе

Баросо го поздрави изгласувањето на доверба на италијанската влада

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, го поздрави гласањето во италијанскиот Парламентот, со кое Владата на премиерот Енрико Лета доби доверба.

Прочитај повеќе

Поради буџетската криза, САД дневно губат по 200 милиони долари

САД банкротираа, Kонгресот дозволи државата да згасне, се само дел од насловите во весниците кои излегоа веднаш откако земјата се најде во една од најголемите блокади на државната управа во последните 17 години.

Прочитај повеќе

УНХЦР: Седумнаесет земји прифатија да примат бегалци од Сирија

Седумнаесет држави, вклучително САД, Франција и Австралија, изразија согласност да примат бегалци од Сирија, соопшти денеска агенцијата за бегалци на Обединетите нации.

Прочитај повеќе

Стипе Месиќ осомничен за земање мито во случај на набавка на воени возила во Хрватска во 2007

Државниот обвинител напомена дека финските правосудни тела нема да преземаат никакви правни чекори против хрватски државјани, бидејќи тоа е должност на хрватското Државно обвинителство.

Прочитај повеќе

Под сомнение за перење пари, Банката на Ватикан затвори сметки на четири амбасади

Банката на Ватикан ги затвора сметките на четири амбасади на Светиот престол, со цел да ги спречи обвинувањата за неисполнување на меѓународните ангажмани за борба против перењето пари, соопштија денеска дипломатски извори.

Прочитај повеќе

Австриски инвеститор сака да ги купи банките на Хипо Алпе Адриа на Балканот

Австрискиот инвеститор, Рони Печик, е заинтересиран да купи шест банки на австриската Хипо Алпе Адриа на Балканот, тврдат од виенскиот весник Курир.

Прочитај повеќе
Scroll To Top