(ВИДЕО) Анѓушев: Постои интерес за големи инвестиции од американски компании

Во Њујорк е и вицепремиерот Кочо Анѓушев, кој заедно со директорот на дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони, оствариле директни средби со менаџментите на неколку американски компании, за интересирани за инвестиции во Макеоднијa.

Прочитај повеќе

Кичеец ќе одлучи дали Боки 13 и Јанева ќе го видат неговиот исказ

„Искази на обвинети не се доказ во постапката, па од тие причини нема зошто да им биде даден“, наведуваат од Обвинителство за организиран криминал.

Прочитај повеќе

Бундестагот поддржа почеток на преговорите со Македонија, со 476 наспрема 122 гласа

Германскиот Бундестаг вечерва со 476 гласа за, 122 против и 16 воздржани потврди дека Македонија ги исполнува условите да добие датум за почеток на преговорите со Европската Унија.

Прочитај повеќе

Мадуро на Путин му подари сабја на познат војсководец

Претседатеклот на Венецуела , Николас Мадуро , кого западните земји не го признаваат , за време на престојот во Москва на рускиот претседател Владимир Путин му подари сабја.

Прочитај повеќе

СДСМ и Георгиески се уценети и не планираат да стават крај на урбаното дивеење во Охрид

СДСМ и градоначалникот Константин Георгиески дозволија да не се почитува мораториумот, и по неговото донесување за било какви урбани и крајбрежни трансформации.

Прочитај повеќе

Зеленски вели дека Трамп не вршел притисок врз него да го истражува Бајден

„Никој не може да врши притисок врз мене, бидејќи сум претседател на независна држава. Единствената личност која може да врши притисок врз мене е мојот шестгодишен син“, изјави Зеленси на маргините од заседанието на Генерланото собрание на ОН во Њујорк.

Прочитај повеќе

Израел: Нетанјаху доби нов мандат па го повика ривалот Ганц во владата

Досегашниот премиер на Израел Бенјамин, кој вечерва го доби мандатот да формира нова влада по минатонеделните избори, го повика својот ривал Бени Ганц да му се придружи во владата на национално единство.

Прочитај повеќе

Владата го препорача за директор, МЖ Инфраструктура трет месец нема абер да го изгласа

Управниот одбор на Јавно претпријатие за Македонски железници Инфраструктура трет месец по ред не може, или не сака да го именува Фестим Халили за свој директор.

Прочитај повеќе
Scroll To Top