Уште 254 мртви од коронавирусот, уште 15 илјади заразени

Кина пријави 254 нови дневни смртни случаи и подем од 15.115 дневно во бројот на заразените, откако во најтешко погодената провинција Хубеи беше применета нова методологија за категоризација на случаите.

Прочитај повеќе

Голем противник на Меркел е кандидат за нејзин наследник

Фридрих Мерц, ривал и заколнат непријател на германската канцеларка Ангела Меркел во нејзината конзервативна партија Христијанскодемократска унија (ЦДУ), планира да се кандидира за претседател на партијата, јавуваат светските агенции.

Прочитај повеќе

Русија ја обвини Турција за кршење на договорот за Сирија

Русија ја обвини во средата Турција дека не ги почитува договорите кои меѓусебно ги постигнале по пршањето на Сирија, како и дека ја влошува ситуацијата во сириската покраина Идлиб

Прочитај повеќе

Трка за претседателска номинација во САД: Кои се победниците, а кои губитниците на изборите во Њу Хемпшир

На изборите во сојузната американска држава Њу Хемпшир, сенаторот од Вермонт Берни Сандерс ја прослави долгоочекуваната победа, која му побегна една недела претходно во Ајова.

Прочитај повеќе

Столтенберг: Го немаме луксузот да бираме меѓу Русија и Кина

НАТО мора да биде во состојба да одговори на многу предизвици и закани во исто време, порача генералниот секретар Јенс Столтенберг денес, одговарајќи на прашањето колку е тешко истовремено да се фокусира на прашањата на Русија и Кина.

Прочитај повеќе

Директорот на Ливерпул се огласи за идејата да го вратат Џерард за да ја освои Премиер лигата

Стивен Џерард е легенда на клубот од „Енфилд Роуд“ и е еден од најголемите играчи во историјата на клубот. За време на својот престој во Ливерпул освои титула во Лигата на шампионите, три Лига Купа, два ФА купа и УЕФА Куп.

Прочитај повеќе

САД обвинува дека Иран со лансирањето сателит сака да развие балистички ракети

Соединетите Американски Држави ги обвинија иранските власти дека лансирањето на сателит во вселената го користат за да развијат балистички ракети.

Прочитај повеќе

Турција одговори во Сирија: Уништени објекти, тенкови, хеликоптер, воена опрема

Претходно денеска турското Министерство соопшти дека пет турски војници се убиени, а други пет се повредени во ракетен напад врз провинцијата Идлиб извршен од сириските владини сили.

Прочитај повеќе

Наследничката на Меркел се повлекува, почнува нова трка за лидер на ЦДУ

Назначената наследничка на Мекрел, Анегрет Крамп-Каренбауер, предизвика криза во владејачката партија со неочекуваната оставка, во момент кога партијата се бори да ги зачува конзервативните гласови кои се повеќе се вртат кон крајната десница и Алтернатива

Прочитај повеќе

Носен од бурата Кјара британски авион од Њујорк леташе со 1.327 км на час

Авион на Бритиш ервејз утрово долета од Њујорк до Лондон 80 минути пред предвиденото време на пристигнување, а експертите сметаат дека го срушил рекордот на летање под брзината на звукот.

Прочитај повеќе
Scroll To Top