ТАБЕЛА: Македонија е трета во Европа според растот на економијата во 2013

Само Латвија и Литванија имаат повисок раст од Македонија во вториот квартал од годинава, а рангирањето ги опфаќа сите европски земји..

Државниот завод за статситика вчера објавеи дека економијата во вторите тримесеци од 2013 година пораснала за 3,9%, а најголем раст има градежништвото од над 33%.

Помал раст од Македонија имаат високоразвиените членки на еврозоната Финска, Франција, Австрија, Шведска, Германија и Данска.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top