Таравари: СДСМ и ДУИ ќе направат влада, преговорите се театар

Таравари додаде дека соработката со Алтернатива на Африм Гаши е цврста и најави дека отсега разговараат за локалните избори..

СДСМ и ДУИ прават театар пред да постигнат договор за формирање на нова влада, која ќе има мнозинство од 62 пратеници заедно со ДПА, смета генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари.

- Не верувам дека СДСМ има поддршка од некој пратеник од ВМРО или од друга партија, така што владата ќе има нестабилно мнозинство. Ние нема што да бараме во таква влада, со ДУИ само ќе се компромитираме. Со нив скептик сум дека можни се реформи, како со криминалци да се бориш против криминалот – рече Таравари на Алфа.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top