(ВИДЕО) Стигна долго најавуваниот конкурент на Tesla, Lucid Air

Моќта го достигнува врвот, перформансите се исто така блиски до авионската индустрија, но според цената овој автомобил стои цврсто на земја.

Прочитај повеќе

Амазон доби зелено светло за испорака на пратки со дрон

Компанијата во август минатата година, достави барање до ФАА, во кое се наведе дека ќе доставува пакети со тежина до 5 килограми со беспилотни летала, во области со мала густина на население.

Прочитај повеќе

Економијата пред политиката во договорот меѓу Белград и Приштина

Во Овалната соба на Белата куќа во Вашингтон, делегациите на Белград и Приштина вчера доцна попладне потпишаа договор за нормализирање на економските односи.

Прочитај повеќе

Словенија ги лансираше своите први сателити во вселената

По неколку одложувања поради лошото време, Словенија конечно ги лансираше своите први сателити „Немо ХД“ и Трисат“, кои се дел од проект на Европската вселенска агенција

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Јапонска компанија успешно демонстрираше тест возење со летечки автомобил

Јапонската компанија „Скај драјв“ на 25 август демонстрираше тест возење со летечки автомобил, а се работи за првата ваква демонстрација на овој вид возила во јапонската историја, пренесува хрватски „Индекс“.

Прочитај повеќе

Илон Маск претстави „сајбер“ свиња со чип во мозокот - тоа е иднината во лечење на невролошките заболувања

Илон Маск демонстрираше демо верзија на својот најнов технолошки изум – имплант за во мозок, којшто е тестиран на свињи, со што уште еднаш ги демонстрира своите планови за создавење на функционален интерфејс мозок-машина, пренесе БиБиСи.

Прочитај повеќе

Паметните телефони ќе откриваат дали сте претерале со алкохолот

Не е секогаш лесно да се знае дали сте испиле премногу алкохол, но во тоа би можел да ви помогне вашиот паметен телефон, со мерење на промените во начинот на кој одите.

Прочитај повеќе

Талат Џафери остана неизбран поради караници во ДУИ, „висат“ и некои министри

Сè уште не е познато кога ќе продолжи собраниската седница за именувањето за нов претседател на законодавниот дом, односно повторно Талат Џафери.

Прочитај повеќе
Scroll To Top