SpaceX испрати робот со вештачки интелект во вселената заедно со Falcon 9

Робот со вештачка интелигенција отпатува кон Меѓународната вселенска станица заедно со ракетата Falcon 9, истрелана од авиобазата Кејп Канаверал, Флорида, од компанијата SpaceX заедно со товарната капсула Dragon.

Прочитај повеќе

IGTV - нова функција на Инстаграм

Социјалните мрежи се дел од нашиот живот, што значи дека тие мора да се развиваат. Ова е токму она што го прави Instagram, а социјалната мрежа може да се пофали дека веќе има над 1 милијарда корисници.

Прочитај повеќе

Високата цена на Bitcoin е предизвикана од манипулација

Група истражувачи од Универзитетот од Тексас објави дека имаат сознанија дека растот на биткоин и високата цена се предизвикани од манипулација.

Прочитај повеќе

Технички проблем на Фејсбук - загрозени личните пораки на 14 милиони корисници

Фејсбук соопшти дека личните пораки на 14 милиони корисници по грешка биле изнесени пред пошироката јавност четири дена, во периодот од 18 до 27 мај.

Прочитај повеќе

„Мајкрософт“ ја купува платформата „Гитхаб“ за 7,5 милијарди долари

Софтверскиот гигант „Мајкрософт“ ја купува платформата „Гитхаб“3 за 7,5 милијарди долари. Станува збор за платформа на која програмерите поставуваат кодови за програми и ги тестираат.

Прочитај повеќе

Колку интернет се троши со една минута мината на „Јутјуб“?

Иако износот на мегабајти што го трошите од мобилниот интернет за гледање видеа на платформата „Јутјуб“ зависи од квалитетот во кој ја гледате снимката, тој во никој случај не е мал.

Прочитај повеќе

Акционерите на „Тесла“ ќе гласаат дали Маск да остане на чело на компанијата

На годишниот состанок на управниот одбор на акционерите на „Тесла“, беше изгласан предлог за отстранување на Елон Маск од неговата позиција. Маск е еден од основачите на компанијата и сега е нејзин извршен директор.

Прочитај повеќе
Scroll To Top