Google се согласи да и плати на Франција речиси милијарда евра казна

Google се согласи да плати речиси милијарда евра на француските властги за да биде прекината истрагата за фискална измама , покрената пред четири години.

Прочитај повеќе

Снимка од ѕвезда што умира ја збуни НАСА

Вселенскиот телескоп Хабл неодамна испрати снимка која ги збуни научниците на НАСА. Она што мислеа дека е снимка на остатоци од две згаснати ѕвезди излезе дека се последните блесоци на едно сонце.

Прочитај повеќе

Руското вселенско летало не успеа да слета на Меѓународната вселенска станица

Руското вселенско летало Сојуз 2.1 со хуманоидниот робот Федор не успеа да слета на Меѓународната вселенска станица (ИСС), јавуваат руските новински агенции.

Прочитај повеќе

НАСА потврди, ќе лансира сонда на јупитеровата месечина Европа

Американската вселенска администрација официјално потврди дека работи на мисија за реализирање на испраќањето на сонда на месечината Европа, кое планира да го направи до 2023 година.

Прочитај повеќе

Apple станува се послаб во продажба на паметни телефони!

Една од најпознатите американски компании Apple падна на четвртото место на листата на најдобрите светски произведувачи на паметни телефони за вториот квартал од 2019 година. Сега тие се наоѓаат позади Samsung, Huawei и Oppo.

Прочитај повеќе

Европа има доволно простор за ветерни турбини што ќе го напојуваат целиот свет

Европа има доволно простор да создаде милиони ветерни турбини што би можеле да го напојуваат целиот свет до 2050 година, пишува во нова научна анализа.

Прочитај повеќе

„Фејсбук“ правел записници од приватни разговори на корисниците

Според информации на соработници на „Фејсбук“, оваа добро позната социјална мрежа тајно собирала записници од разговори на своите корисници, кои ги снимила преку микрофоните на нивните телефони, пренесува „Сајнс алерт“.

Прочитај повеќе
Scroll To Top