„Apple“ годинава ќе стане вредна 1.000 милијарди долари

Технолошкиот гигант „Apple“ предничи во трката да стане првата компанија на светот вредна 1.000 милијарди долари или повеќе, според проценките на финанскиските експерти и инвеститори.

Прочитај повеќе

„Apple“ се извини поради забавените „ајфони“ и понуди поевтини батерии

Јавните извинувања не се нешто по што е позната компанијата „Apple“, но технолошкиот гигант овој пат им се извини на потрошувачите во врска со аферата поради која веќе му се заканува колективна тужба.

Прочитај повеќе

Samsung започнува со производство на 512 Гигабајтните Универзални Флеш Мемории за новата генерација на мобилни уреди

Samsung, светскиот лидер во напредната технологија за меморија, соопшти дека започнува со масовно производство на, првата во индустријата, 512 гигабајтна (GB) вградена Универзална Флеш Меморија..

Прочитај повеќе

Кинезите ја направиле првата трансплантација на глава

Кинески лекари го направиле првото во историјата успешно пресадување на човечка глава, соопшти италијанскиот хирург Серџо Канаверал, кој уште во 2015 година изјави дека се подготвува да изврши таква операција.

Прочитај повеќе

8 работи што треба да ги знаете за Софија - роботот кој се закани дека ќе го уништи човештвото

Свесни сме дека технологијата напредува многу брзо, но мора да признаеме дека станува збор за меч со две острици. Брзиот технолошки напредок има свои добри, но и свои лоши страни.

Прочитај повеќе
Scroll To Top