Повлечената лиценца од „Гугл“ нема да влијае врз сегашните корисници на „Хуавеи“

Како резултат на интензивните мерки од страна на САД врз кинеските технолошки компании, „Гугл“ ја повлече лиценцата за користење на оперативниот систем Андроид за технолошкиот гигант „Хуавеи“

Прочитај повеќе

Германската полиција бара украдено Ферари од 80-тите вредно 2 милиони евра!

Германската полиција втор ден е во потрага по редок спортски автомобил, марка „ферари“ од 80-тите години на минатиот век, за кој се проценува дека чини околу два милиони евра

Прочитај повеќе

Хабл направи спектакуларна фотографија од спирална галаксија

НАСА објави дека телескопот Хабл направи спектакуалрна фотографија од спиралната галаксија NGC 2903, дел од соѕвездието Лав, оддалечена 30 милиони светлосни години од Земјата.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Lamborghini: Нов модел со суперкомпјутер

Во изминатите неколку децении, технологијата ги направи автомобили побезбедни и поедноставни за управување, тоа е една од причините зошто новите модели полесно се справуваат со препреките на пат за разлика од постарите.

Прочитај повеќе

ЕУ го казни Google со 1,5 милијарди евра

Американскиот интернет пребарувач и маркетингшки гигант Google денеска беше казнет од Европската унија со 1,5 милијарди евра поради блокирање на реклами од трети страни.

Прочитај повеќе

Франција им наметна дигитален данок од три отсто на Гугл, Амазон, Фејсбук и Епл

Француската влада во средата воведе данок за дигитални продажби на гигантските технолошки компании, во обид да се спречи практиката на плаќање глобални давачки во земјите со пониски даночни стапки, пренесува „Спутник“.

Прочитај повеќе
Scroll To Top