(ВИДЕО) Во кафуле во Будимпешта роботи ги послужуваат гостите

Роботите келнери се движат по означени патеки додека им ја носат храната и пијалоците на гостите, а доколку овие посакаат, може и да танцуваат со нив.

Прочитај повеќе

После 60 години, конечно е направена фотографија од короната на Сонцето

Научниците коишто се занимаваат со хелиофизика чекаа 60 години за овој момент. Истражувачката сонда Паркер, лансирана од Наса, од 31 октомври до 11 ноември имаше блиска средба со Сонцето, односно влезе во неговата атмосфера (корона) и сега кружи околу него

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Официјално отворен првиот роботски такси-сервис

После неколку години напреден развој на технологијата и повеќе од 16 милиони поминати автономни километри, Waymo направи револуционерен чекор кон иднината во која компјутерите ќе ги заменат луѓето во возилата.

Прочитај повеќе

Google: Надворешни програмери имале пристап до податоците на 52 милиони корисници

Службеници на американската корпорација „Google“ открија недостаток во софтверот, поради кој странични програмери имале пристап до податоците на 52,5 милиони корисници на социјалната мрежа „Google Plus“

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) „Војаџер 2“ по 40 години влезе во меѓуѕвездениот простор

Леталото на НАСА „Војаџер 2“, што беше лансирано во далечната 1977 година, деновиве го напушти нашиот Сончев систем и стигна во меѓуѕвездениот простор, пишува Си-ен-ен.

Прочитај повеќе
Scroll To Top