Небесно чудовиште - видете како изгледа најголемиот авион во светот

Најголемиот авион во светот, „стратолонч“, со распон на крилата од 117 метри, должина 73 метри и тежина од 230 тони, беше тестиран на патеката на аеродромот „Мохаве“ во американската држава Калифорнија.

Прочитај повеќе

Јужнокорејски научници направија сензор за отпечатоци кој мери температура и крвен притисок

Сензорите за отпечаток од прст се многу популарен начин за препознавање на корисникот на мобилниот телефон или лаптоп.

Прочитај повеќе

Audi и Huawei ќе работат заедно на технологија за поврзување за автомобили

Откако најави дека ќе предложи автомобили со Android и ќе работи со Nvidia по вештачка интелигенција за автомобили, Audi потпиша договор со уште еден партнер – Huawei.

Прочитај повеќе

Над 800 криптовалути вредат помалку од еден цент

Во неодамнешниот масакр на криптовалутите, меѓу кои и најпопуларниот Биткоин кој изгуби околу 70% од вредноста, околу 800 криптовалути сега вредат помалку од еден цент, пишува CNBC.

Прочитај повеќе

Биткоинот падна под лимитот од 6.000 долари

Биткоинот забележа пад под 6.000 долари денеска, насочувајќи се кон втор месец со пад од околу 20%, бидејќи побарувачката за најголемата криптовалута по пазарна капитализација страда од грижи поврзани со безбедноста и регулацијата, соопштува „Bloomberg“.

Прочитај повеќе

SpaceX испрати робот со вештачки интелект во вселената заедно со Falcon 9

Робот со вештачка интелигенција отпатува кон Меѓународната вселенска станица заедно со ракетата Falcon 9, истрелана од авиобазата Кејп Канаверал, Флорида, од компанијата SpaceX заедно со товарната капсула Dragon.

Прочитај повеќе

IGTV - нова функција на Инстаграм

Социјалните мрежи се дел од нашиот живот, што значи дека тие мора да се развиваат. Ова е токму она што го прави Instagram, а социјалната мрежа може да се пофали дека веќе има над 1 милијарда корисници.

Прочитај повеќе

Високата цена на Bitcoin е предизвикана од манипулација

Група истражувачи од Универзитетот од Тексас објави дека имаат сознанија дека растот на биткоин и високата цена се предизвикани од манипулација.

Прочитај повеќе

Технички проблем на Фејсбук - загрозени личните пораки на 14 милиони корисници

Фејсбук соопшти дека личните пораки на 14 милиони корисници по грешка биле изнесени пред пошироката јавност четири дена, во периодот од 18 до 27 мај.

Прочитај повеќе
Scroll To Top