Најголемата криза го притисна Цукерберг во аголот

Голем наивец или зол волк, основачот на Facebook, Марк Цукерберг во својата 33-та година се соочува со најголемата криза во историјата на својата социјална мрежа од што се обидува да се спаси со низа извинувања и ветувања.

Прочитај повеќе

Корисниците го тужат Фејсбук, вработените го бранат

Сопственикот на Фејсбук Марк Зукерберг го прекина долгото молчење, изрази желење и ги призна грешките по повеќедневната полемика околу недозволената употреба на лични податоци на милиони корисници

Прочитај повеќе

Amazon го надмина Google според пазарната капитализација

Американскиот гигант во областа на електронската трговија „Amazon“ во вторникот ја надмина компанијата мајка на „Google“, „Alphabet“ според пазарната капитализација

Прочитај повеќе

ОВА ОТКРИТИЕ НА АСТРОНОМИТЕ ЗАСЛУЖУВА ДВЕ НОБЕЛОВИ НАГРАДИ

Астрономите првпат успеале да фатат сигнал од првите ѕвезди во универзумот, а можеби успеале и да го потврдат постоењето на мистериозната темна материја.

Прочитај повеќе

ЗНАЕТЕ ЛИ КОЈА ЗЕМЈА Е НАЈДОБРА ЗА КОПАЊЕ БИТКОИНИ?

Вредноста на биткоинот продолжи да паѓа во текот на викендот што помина, со темпо од минус 110 долари на ден, па еден биткоин вреди 9.452 долари со тенденција да опаѓа и натаму.

Прочитај повеќе

КРАТКА БИОГРАФИЈА НА БИТКОИНОТ

Кој високо лета, ниско паѓа, вели старата мудрост. Се однесува ли тоа на биткоинот? Додека вредноста на оваа криптовалута продолжува да паѓа, правиме осврт на нејзиниот драматичен живот досега.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) НАСА објави уникатнo панорамско видео од Марс, испратено од „Curiosity“

Лабораторијата на НАСА во Пасадена, Калифорнија покажа неверојатни панорамски слики на кратерот Гејл од Марс. Видеото беше снимено од роверот „Curiosity“ на 25 октомври минатата година, но штотуку стигна до земјата.

Прочитај повеќе

Едно лице е виновно за падот на вредноста на криптовалутите

Не е тајна дека вредноста на биткоинот и на другите криптовалути може да испари, но на 8 јануари целиот пазар доживеа пад од кој уште не може да се крене.

Прочитај повеќе
Scroll To Top