Тензично во Италија: Јувентус во војна со цела лига

Можните реформи во европските фудбалски натпреварувања придонесоа да дојде до војна меѓу Јувентус и останатите италијански клубови..

Денеска е објавено дека големо мнозинство од учесниците во Серија А потпишало резолуција со која се обврзува да ги поддржи сите останати европски лиги кои се противат на плановите на УЕФА и ЕЦА. Потпишани се 15 клубови, Јувентус е против, а Милан, Интер, Фиорентина и Рома во моментов се воздржани.

Вакво нешто можеше да се очекува бидејќи токму првиот човек на Јуве, Андреа Ањели е иницијатор за создавање европска Суперлига.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top