The Economist: Која нација најмногу се подобри во 2019 година?

Според The Economist, победник е државата што го укина ропстворо, но на листата се најде и Македонија.

Годишната награда на „The Economist“ „земја на годината“ го слави подобрувањето на една нација. Местата што се искачуваат највисоко, честопати се оние што започнаа близу до дното: сиромашно, лошо управувано и нестабилно. Свежо освоената демократија и мирот не траат секогаш, бидејќи Аунг Сан Су Ки, лидерот на Мјанмар (земјата на годината на The Economist во 2015 година) го потсети светот на тоа кога неодамна се појави во Меѓународниот суд на правдата во Хаг и блескаше во врска со етничкото чистење на Рохинџа, муслиманско малцинство, од страна на војниците на нејзината земја.

Во 2019 година највпечатливиот политички тренд беше негативен: завојлив национализам. Индија им го одзема државјанството на муслиманите, Кина ги затвора муслиманите во кампови, Америка ги напаѓа глобалните институции. Толку беше силна глобалната плима што олеснително беше да се видат некои земји како да се пловат на друг начин. Нов Зеланд заслужува почесен спомен за нивниот одговор на масакрот во џамиите од националист. Премиерот Џасинда Ардерн облече шамија и изјави дека нападот врз муслиманите е напад на сите новозеланѓани. Нејзината влада забрани полуавтоматско оружје и купи илјадници од нив од јавноста, пишува „Тhe Economist“.

Уште поимпресивна беше Северна Македонија, која го смени своето име за промовирање на мирот со соседот. Грција се спротивстави на  нејзиното поранешно име, Македонија, бидејќи подразбира барање до грчкиот регион со исто име. Грчката непопустливост ги спречи македонците да влезат во НАТО или да започнат преговори за влез во Европската унија. Така, пратениците во Скопје ја проголтаа гордоста и гласаа да ја преименуваат својата земја; промената влезе во употреба во февруари. Односите со Грција сега се многу потопли. Изворот на раздор е отстранет од овој тесен регион. Северна Македонија е на добар пат да се приклучи во НАТО. За жал, Емануел Макрон, претседателот на Франција ја блокира нивната кандидатура за влез во ЕУ, плашејќи се дека приемот на друга балканска држава во клубот ќе ги изнервира француските гласачи. The Economist ја именува Македонија под името „Северна Македонија“.

Две држави станаа многу помалку помалку деспотски во 2019 година. Масовните протести во Судан доведоа до исфрлање на Омар ал-Башир, еден од најсиромашните злбоните во светот. Неговиот исламистички режим убиваше и робуваше толку многу црни Африканци што една третина од земјата се распадна за да го формира Јужен Судан во 2011 година. Башир беше осуден за корупција во суданскиот суд на 14-ти декември, но се чини дека веројатно нема да биде екстрадиран пред да се одржи судење за вршење на геноцид во Дарфур. Новата влада вети дека ќе одржува избори за три години, преговара за мир во Дарфур и го олесни кодексот на облекување за жените. Како и да е, ризикот дека насилниците од стариот режим може да ги ограбат демократските реформи сè уште е загрижувачки голем.

За земја на годината избрана е Узбекистан. Пред три години Узбекистан беше старомодна постсоветска диктатура, затворено општество што се водеше со исклучителна бруталност и неспособност. Нејзиниот режим, наводно, ги варел противниците живи и сигурно ги принудувале легионите на мажи, жени и деца да се мачат во памучните полиња за време на бербата.

Кога Ислам Каримов, почина во 2016 година, го наследи новиот премиер, Шавкат Мирзиојев. Отпрвин, малку се смени. Но, откако го избрка шефот на безбедносните служби во 2018 година, г-дин Мирзиојев започна со реформите што забрзаа во текот на изминатата година. Неговата влада во голема мерка стави крај на присилната работа. Неговиот најозлогласен затворски камп е затворен. На бирократите им е забрането да ги да ги малтретираат за мито малите бизниси, што претходно го правеле постојано. Отворени се повеќе гранични премини, помагајќи им да се обединат семејствата поделени со лудите граници на Централна Азија. Поканети се странски технократи да помогнат во реконструкцијата на државната економија.

Извор: The Economist


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top