Трамп: Европа да ги прими назад заробените борци на ИД и да им суди

Трамо бара Европа да ги осуди борците на ИД..

Американскиот претседател Доналд Трамп истакна дека САД бараат од европските сојузници да „примат назад повеќе од 800“ борци на Исламска држава, кои се заробени во Сирија, и да започнат судски процеси против нив.

– Калифатот е подготвен да падне, напиша Трамп на Твитер.

Тој додаде дека „алтернатива не е добра бидејќи во спротивно САД ќе бидат принудени да ги ослободат“.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top