Трамп го откажа самитот на Г7, но сака да ја прошири листата на покани

Откако Германија и Канада објавија дека не доаѓаат, претседателот го одложи самитот во Кемп Дејвид, но најави дека сака да ги покани Австралија, Индија, Русија и Јужна Кореја.

Претседателот на САД, Доналд Трамп го одложи самитот на Групата 7 што тој сакаше да го одржи во јуни и ќе го прошири списокот на земји поканети да присуствуваат на закажаниот настан, во кој ќе бидат вклучени Австралија, Русија, Јужна Кореја и Индија.

Говорејќи пред новинарите во претседателскиот авион за време на неговото враќање во Вашингтон од Кејп Канаверал во Флорида, Трамп рече дека Г7 во сегашниот формат е „многу застарена група на земји“.

„Го одложувам самитот затоа што не чувствувам дека Г7 правилно го претставува она што се случува во светот“, рече Трамп.

Тој рече дека сè уште не е утврден новиот датум за состанокот, но смета дека собирот може да се одржи во септември, околу времето на годишниот состанок на Обединетите нации во Њујорк, или можеби по изборите во САД во ноември.

Не беше јасно дали желбата на Трамп да ги покани дополнителните земји беше обид за трајно проширување на Г7. Во неколку претходни наврати, тој посочи дека Русија ќе биде додадена, со оглед на она што тој го опиша како глобално стратешко значење на Москва.

Русија беше избркана од тогашниот Г8 во 2014 година кога претходникот на Трамп, Барак Обама, беше американски претседател, откако Москва го анектираше регионот на Крим од Украина. Русија сè уште ја држи територијата, а разни влади на Г7 ги отфрлија претходните повици од Трамп да ја прифатат Москва.

Портпаролот на Белата куќа, Алиса Фарах, во саботата изјави дека Трамп сака земјите да разговараат за Кина на самитот.

Трамп го нападна Пекинг во врска со справувањето со пандемијата на корона вирусот, која започна во Кина, а во петокот ѝ нареди на неговата администрација да започне со процесот на завршување на специјалниот третман на САД за Хонгконг како одмазда за одлуката на Кина да воведе нов закон за безбедност во поранешната британска колонија.

Одлуката за одложување на самитот на Г7 е повлекување за Трамп, кој се обиде да биде домаќин на групата големи индустријализирани земји во Вашингтон како демонстрација дека Соединетите Држави се враќаат во нормала по епидемијата на корона вирус, во која до денес умреа повеќе од 103.000 Американци.

Трамп го откажа состанокот на Г7, кој беше закажан за март бидејќи вирусот се прошири, но неодамна се обиде да го оживее.

Францускиот претседател Емануел Макрон ја поддржа идејата за личен состанок, според Белата куќа, но канадскиот премиер Џастин Трудо одби да го одобри тоа, велејќи дека има премногу прашања поврзани со здравјето. Германската канцеларка Ангела Меркел изјави претходно оваа недела дека не може да присуствува.

Јужна Кореја е свесна за поканата на Трамп и ќе разговара за ова прашање со Соединетите Држави, изјави во неделата владин претставник во Сеул.

Г7 е составена од САД, Велика Британија, Франција, Јапонија, Германија, Италија и Канада, а учествува и Европската унија.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top