Трамп на Твитер му се потсмева на Макрон

Америјанскиот претседател Доналд Трамп со потсмев на Твитер за неговито француски колега , Емануел Макрон..

Трамп го исмеваше Макрон поради насилните протести во Париз , предизвикани од порастот на цената на горовата.

,, Мило ми е што мојот пријател Емануел Макрон и демонстрантите во Париз се согласија со мојот заклучок пред две години.Парискиот договор ужасно е недоследен , зашто ги зголемува цените на енергенсите за одговорните во земјата додека ги покрива некои од најлошите загадувачи. ” ,напиша Трамп на Твитер.

На почетокот на неделата францускиот премиер Едуард Филип реши да го одложи зголемувањето на данокот на горивото на најмалку шест месеци , како одговор на насилните протести во Париз и во другите градови низ Франција.


Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top