Трамп пред краен рок за одлука за саудиската улога во убиството на Кашоги

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска се соочува со крајниот рок од Конгресот за да утврди дали принцот на Саудиска Арабија наредил убиството на американскиот новинар Џамал Хашоги во 2018 година..

Крајниот рок доаѓа откако два нови извештаи ги поттикнаа законодавците на САД да се заканат со построги мерки против Саудиска Арабија за убиството што се случи во саудискиот конзулат во Истанбул минатиот октомври. 

Агнес Каламард, специјален известувач на ОН, вчера изјави дека доказите покажуваат "брутално и умислено убиство" на новинарот, кој пишуваше статии критични за саудиското раководство во Вашингтон пост. Тој рече дека нападот бил "планиран и извршен "од саудиските власти. 

Во меѓувреме, "Њујорк тајмс", повикувајќи се на официјални лица кои виделе американски разузнавачки податоци, објави дека моќниот принц Мухамед бин Салман му рекол на својот помошник дека пртив Хашоги ќе употреби " куршум" ако не се врати во Саудиска Арабија од САД


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top