Трамп се сретна со Орбан во Белата куќа

Американскиот претседател, Доналд Трамп, се состана вчера во Белата куќа со унгарскиот премиер, Виктор Орбан..

Според АП, и Трамп и Орбан ја прифатиле антиимиграциската реторика, а Орбан се надева дека Трамп ќе може овој став да го претвори во формирање глобална алијанса.

Орбан за алијансата веќе зборуваше на државното радио на Унгарија, потсетувајќи дека Унгарија и САД се едни од ретките земји што минатата година се спротивставија на Глобалниот пакт за миграција на Обединетите нации.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top