Трамп: Ветувам дека нема да му го сторам ова на Гренланд

Идејата за купување на Гренланд повторно е во фокусот на вниманието на американскиот претседател Доналд Трамп, кој овој пат на „Твитер“ се пошегува на таа тема..

Тој објави фотографија од Гренланд како нема да изгледа ако биде продаден на САД. Се работи за монтирана фотографија од малото типично село на Гренланд со дрвени куќи зад кои се издига огромна кула на Трамп.

„Ветувам дека ова нема да го направам на Гренланд“, напиша Трамп.

Тој пред два дена, коментирајќи ја идејата за купување на Гренланд од Данска, рече дека тоа не е приоритет на неговата администрација, но дека стратешки е интересно. Трамп истакна дека Гренланд е економски товар за Данска, која, како што рече тој, поради тоа губи речиси 700 милиони долари годишно.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top