Трамп збесна на Твитер по одлуката на Врховниот суд

Врховниот суд на САД донесе одлука дека обвинителите можат да добијат пристап до финансиските извештаи на Трамп, вклучително и даночните пријави, пренесува Би-Би-Си..

Трамп е првиот претседател по Ричард Никсон кој не ги објавува ваквите информации.

За разлика од претходните претседатели, Трамп одбива да објави даночни пријави и други документи за неговите средства и активностите на неговата компанија за недвижнини.

Денешната пресуда е втора голема пресвртна точка во бурниот претседателски мандат на Трамп.

Неговите адвокати тврдеа дека Трамп уживал целосен имунитет за време на сесијата, а самиот Трамп ја нарече пресудата „лов на вештерки“.

"Пред 200 години, големиот судија на овој суд утврди дека ниту еден граѓанин, па дури и претседателот, не е над должноста да достави докази при учество во кривична постапка. Денес, ние го воспоставуваме тој принцип", соопшти Врховниот суд.

Самиот Трамп објави сè на Твитер по решението. Тој напиша само со големи букви: „Политички лов на вештерки!“


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top