Трифун Костовски: Трамвајот е мој проект, но компаниите се плашеа од тогашната власт

Иако прво Ристо Пенов ја промовираше прв идејата, Трифун Костовски за ТВ21 тврди дека проектот за трамвај во Скопје е негов како поранешен градоначалник на Скопје..

Во времето кога градоначалник на Град Скопје беше Костовски, до 2009 година, овој проект ја помина само првата фаза, соодветно дефинирајќи ги каде ќе бидат патеките. Костовски го заврши мандатот со обвинување дека бил спречен во реализацијата на проектот. 

Трамвајска инфраструктура ќе почне да се подготвува пред Нова Година согласно најавите од актуелниот градоначалник Петре Шилегов. Сума помеѓу 130 и 150 милиони евра ќе однесе реализацијата на проектот а првата фаза од трасата за трамвај е предвидена на релација Ново Лисиче – Ѓорче Петров.

„Трамвајскиот проект воопшто не е нивен проект и јас го оставив во првата фаза. Требаше да се реализира во три фази. Патеките беа дефинирани, само станиците требаше да бидат овластени. Затоа јас како градоначалник не добив ниту еден денар од 7, 8 милиони евра што останаа на крајот на мандатот, чекајќи да се јави компанијата, затоа што претходно се договоривме со одредени компании кои правеа проекти. Меѓутоа, ваквите компании во тоа време беа исплашени од владата, затоа што јас бев градоначалник во заминување, дека тие ќе го спречат тој проект “, рече Костовски.

Трамвајот беше ветување и на локалните избори на поранешниот скопски градоначалник Коце Трајановски, кој беше на функција од 2009 до 2017 година. Трајановски го најави започнувањето на проектот од ноември 2011 година.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top