Турнбул остана Прајминистер на Австралија победувајќи го Датон со 48-35

Прајминистерот Малком Турнбул остана лидер победувајќи го Питер Датон со 13 гласови повеќе..

Прајминистер Малколм Турнбул излезе победник во ненадејно лидерско гласање на Либералната Партија, победувајќи го Петар Датон со 48-35.

Датон сега поднесе оставка својата моќна позиција како министер за внатрешни работи и ќе се пресели во последниот ред на парламентот, во согласност со традицијата на кабинетот.

Овој потег ќе ја поттикне реконструкцијата на владата, со клучното портфолио задолжено за имиграција, федералната полиција и водечките разузнавачки агенции во Австралија.

Нола Марино, ги потврди резултатите од лидерското гласање во дворот во Парламентарната куќаова утро.

Релативно тесната победа не може да го означи крајот на амбициите за водство на г-дин Датон. Јулија Гилард го освои своето прво гласање против Кевин Руд 71-31, но загуби на второ гласачко ливче.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top