Туск: Еден голем чекор поблизу до местото кое ви припаѓа во нашата заедница

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и го честиташе на Македонија усвојувањето уставни промени, порачувајќи дека Македонија со таа одлука е чекор поблизу до евроатлантската зедница..

– Еден глас, еден голем чекор поблизу до заземање на местото кои ви припаѓа во нашата трансатлантска заедница, напиша Туск на Твитер на македонски јазик.

Собранието синоќа со 80 гласови за изгласа одлука за пристапување кон уставни измени во согласност со Договорот со Грција. 


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top