ТУСК: НА ЗАПАДЕН БАЛКАН ИМА ШТЕТНО НАДВОРЕШНО ВЛИЈАНИЕ

Тензиите и поделбата на Западен Балкан излегоа надвор од контрола, што делумно се должи и на нездраво надворешно влијание. Ова го изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск и истакна дека “овој регион е од витално значење за Европа”..

За време на средбата со лидерите на ЕУ во Брисел ,Туск изјави дека “ќе продолжат со своите активности, вклучувајќи и изработка на стратегија”. “Пораката кон земјите од Западен Балкан е многу јасна. ЕУ останува верен на своите ветувања, кои ги  даде во Солун. ЕУ е простор на стабилноста и напредокот на регионот”, потсетува претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск кој беше реизбран за втор мандат на функцијата, покрај беспомошниот отпор на неговата сопствена земја Полска.

Тој ја доби поддршката на 27-те лидери на Унијата, без Варшава. Туск, кој е поранешен полски премиер, е во остар конфликт со новото раководство на земјата и најмногу со лидерот на владејачката партија “Закон и правда” Јарослав Качински, со кого имаат различни мислења за голем број прашања, вклучувајќи и промени во државните медиуми и уставот. Откако стана јасно одлуката на советот, се Туск заблагодари за реизборот во “Твитер”: “Благодарен сум за довербата и позитивната оценка на Европскиот совет. Ќе дадам се од себе за да ја направам ЕУ подобар “, напиша тој. Самитот на ЕУ во Брисел ќе заврши денеска со дебати за иднината на Унијата. Лидерите на 27 земји, без учество на британскиот премиер Тереза ​​Меј, ќе бараат договор за клучни позиции во декларацијата за 60-годишнината од Римските договори со кои се поставуваат темелите на ЕУ.

Полска ќе го блокира завршното соопштение на европските лидери по нивниот дводневен состанок, соопштија дипломатски извори од Брисел. Причина за тоа е едногласното избирање на Доналд Туск за претседател на Европскиот совет за втор мандат, против кое застана само Полска. Одлуката доаѓа откако во четвртокот 27 земји од ЕУ го поддржаа реизборот на досегашниот претседател на Европскиот совет.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top